W Kielcach rozpoczęła się przebudowa dziedzińca frontowego byłego Pałacu Biskupów Krakowskich, uznawanego za jeden z najcenniejszych zabytków baroku w Polsce. Prace będą kosztowały 6,2 mln zł.
Obecnie w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich mieści się główna siedziba Muzeum Narodowego w Kielcach. Jak wyjaśniła PAP rzeczniczka instytucji Urszula Kinder „głównym celem przebudowy jest podkreślenie charakteru barokowej rezydencji oraz nawiązanie do historycznego wyglądu placu”.
W pracach nad projektem rewitalizacji wzorowano się m.in. na historycznej ikonografii.
Kinder zwróciła także uwagę, że dziedziniec jest naturalnym przedłużeniem zrewitalizowanego w ostatnich latach placu Najświętszej Marii Panny przed katedrą. Dzięki rozpoczynającym się właśnie pracom oba miejsca będą stanowiły spójną przestrzeń.
Z dziedzińca frontowego pałacu już jesienią 2012 roku wycięto kilkunastometrowe, 50-letnie świerki, które przysłaniały fasadę zabytku i stanowiły zagrożenie dla budowli. Już wtedy mówiono o planowanej przebudowie dziedzińca.
Prace mają zakończyć się jeszcze w 2014 roku. Koszty inwestycji wyniosą 6,2 mln zł. Będzie ona dofinansowana z Programu Operacyjnego Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego.
Pałac Biskupów Krakowskich jest najlepiej zachowaną rezydencją z epoki Wazów w Polsce. Został wzniesiony staraniami biskupa Jakuba Zadzika w latach 1637-1644. Pierwotnie reprezentował styl renesansowy, a po przebudowie - barokowy. Jest jednym z najcenniejszych zabytków Kielc. Profesor Stanisław Lorentz nazwał go "kieleckim Wawelem". Od 1971 roku w pałacu mieści się Muzeum Narodowe. (PAP)
mjk/ agz/