Pomorska Teka Edukacyjna – taką nazwę nosi uruchomiony właśnie portal internetowy prezentujący historię Pomorza w latach 1939-90. Bogaty m.in. w fotografie i filmy, serwis przeznaczony jest dla uczniów i nauczycieli, ale też pasjonatów.
Pomorską Tekę Edukacyjną stworzyły Muzeum Stutthof oraz Fundacja Centrum Solidarności (FCS). Pierwsza z tych instytucji przygotowała zestaw materiałów dotyczących drugiej wojny światowej, druga natomiast – tych związanych z latami 1970-1990. Obie instytucje mają też wspólnie przygotować materiały dotyczące wczesnego PRL-u.
„Portal powstał głównie z myślą o nauczycielach, którzy – z jego pomocą, w ciekawy sposób mogą opowiedzieć o historii, ale skorzystają z niego także np. uczniowie przygotowujący się do zajęć czy odrabiający prace domowe. Oczywiście portal będzie też – mamy nadzieję, przydatny pasjonatom historii chcącym zgłębiać dzieje Pomorza i Polski” - powiedziała PAP Dorota Kopczyńska z FCS.
W każdym z zestawów materiałów (te przygotowane przez FCS zostały podzielone na kilka części obejmujących krótsze okresy) czytelnicy znajdą krótki rys historyczny i kalendarium najważniejszych wydarzeń, biografie osób istotnych dla danego czasu oraz zestaw fotografii i filmów opowiadających o najważniejszych wydarzeniach czy cechach tego czasu. Zadbano też o słownik pojęć, które mogą być niezrozumiałe oraz o zestawy linków do przygotowanych przez inne instytucje stron internetowych o tematyce historycznej.
W części Teki stworzonej przez FCS zamieszczono też krótkie informacje o literaturze istotnej dla danego okresu, a także klipy prezentujące piosenki powstałe w danym czasie lub z nim związane.
W zestawie materiałów dotyczących lat 1939-45 znalazły się m.in. scenariusze kilkunastu przykładowych lekcji dla uczniów szkół różnego szczebla. Wśród propozycji jest wiele lekcji związanych z hitlerowskim obozem koncentracyjnym Stutthof, w tym zajęcia poświęcone historii obozu, konkretnym więźniom, którzy do niego trafili oraz sposobom walki więźniów z terrorem.
Propozycje lekcji obejmują też opowieść o losach Polaków w Wolnym Mieście Gdańsk, sytuacji zwykłych ludzi w czasie wojny, losach Kaszubów w pierwszej połowie XX wieku czy zbiorowym mordzie w Piaśnicy, którego dopuścili się Niemcy na początku wojny.
„Scenariusze można wykorzystać w formie oryginalnej, albo dowolnie je modyfikować. Jesteśmy też otwarci na współpracę z nauczycieli: liczymy na ich uwagi, podpowiedzi, ale też na to, że podzielą się z nami np. przygotowanymi przez siebie scenariuszami” – powiedział PAP dyrektor Muzeum Stutthof Piotr Tarnowski.
Docelowo scenariusze lekcji mają znaleźć się przy każdym z okresów historycznych opisywanych w Tece. FCS właśnie ogłosiła konkurs na scenariusze dotyczące lat 1970-90. „Konkurs adresowany jest do nauczycieli w całej Polsce: czekamy na scenariusze lekcji dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Scenariusze powinny być oparte na materiałach, które zamieściliśmy w portalu” – powiedziała PAP Kopczyńska.
Materiały składające się na Pomorską Tekę Edukacyjną znaleźć można pod adresem tekapomorska.pl. Portal ma być sukcesywnie rozbudowywany. „Jeśli pojawią się jakieś nowe materiały, dotyczące opisanych okresów historycznych, będziemy je publikować” – zapewniła Kopczyńska. (PAP)
aks/ dym/