W poniedziałek dla 4,7 miliona uczniów i 668 tys. nauczycieli rozpocznie się nowy rok szkolny 2014/2015. Około 550 tys. uczniów - jak szacuje MEN - rozpocznie naukę w I klasach szkół podstawowych, wśród nich ma być ponad 190 tys. sześciolatków.
W nowym roku szkolnym w szkołach podstawowych będzie 2,4 mln uczniów, w gimnazjach ponad milion, a w szkołach ponadgimnazjalnych blisko 1,3 mln uczniów.
Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska ogłosiła, że rok szkolny 2014/2015 będzie "Rokiem szkoły zawodowców". Od kilku lat Ministerstwo Edukacji Narodowej nadaje hasła kolejnym latom szkolnym, zwracając uwagę na kwestie, które w danym roku powinny być priorytetem - w tym roku taki status ma mieć szkolnictwo zawodowe.
Ubiegły rok - 2013/2014 był "Rokiem szkoły w ruchu", a rok szkolny 2012/2013 - "Rokiem bezpiecznej szkoły". Wcześniejsze lata realizowały specjalne zadania pod hasłami: "Rok przedszkolaka", "Rok historii najnowszej", "Rok odkrywania talentów" i "Rok szkoły z pasją".
W środę podczas wystąpienia w Sejmie minister edukacji poinformowała, że priorytetami MEN na najbliższe miesiące będzie także przygotowanie podręczników dla klasy II i III szkoły podstawowej, wzmocnienie nauczania matematyki, począwszy od edukacji wczesnoszkolnej, czyli klas I-III szkoły podstawowej oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa w szkołach.
Z kolei Ministerstwo Sportu i Turystyki planuje w nowym roku szkolnym drugą odsłonę akcji "Stop zwolnieniom z WF-u!". Celem jej jest zachęcanie uczniów do aktywniejszego uczestnictwa w podnoszeniu sprawności fizycznej oraz wzmocnienie pozycji wychowania fizycznego i sportu w hierarchii wartości środowiska szkolnego. Tegoroczna edycja akcji ukierunkowana będzie na gimnazjalistów. (PAP)
dsr/ abe/