Film "Jesteś Bogiem" o zespole Paktofonika, wojenny thriller "Obława" z Marcinem Dorocińskim i "Dzień kobiet", historia kasjerki z sieci handlowej Motylek - te m.in. produkcje walczyć będą o Złote Lwy na 37. festiwalu w Gdyni, który rozpocznie się w poniedziałek.
W jury zasiądą m.in. reżyserka Dorota Kędzierzawska, pisarz Zygmunt Miłoszewski oraz irlandzki aktor Stephen Rea.
Gdyńska impreza odbędzie się w tym roku pod nową anglojęzyczną nazwą, jako Gdynia Film Festival. O główną nagrodę walczyć będzie 13 lub 14 filmów. Do ogłoszonej w kwietniu listy 13 konkursowych tytułów już w trakcie festiwalu dołączy ewentualnie czternasty - zapowiedziała dyrekcja festiwalu; nie ujawniono jednak, o jaką produkcję chodzi.
Na liście filmów ubiegających się o Złote Lwy są: "80 milionów" Waldemara Krzystka, "Baby są jakieś inne" Marka Koterskiego, "Bez wstydu" Filipa Marczewskiego, "Droga na drugą stronę" Anci Damian, "Dzień kobiet" Marii Sadowskiej, "Jesteś Bogiem" Leszka Dawida, "Mój rower" Piotra Trzaskalskiego, "Obława" Marcina Krzyształowicza, "Sekret" Przemysława Wojcieszka, "Sponsoring" Małgorzaty Szumowskiej, "Supermarket" Macieja Żaka, "W ciemności" Agnieszki Holland oraz "W sypialni" Tomasza Wasilewskiego.
Na liście filmów ubiegających się o Złote Lwy są m.in.: "80 milionów" Waldemara Krzystka, "Baby są jakieś inne" Marka Koterskiego, "Bez wstydu" Filipa Marczewskiego, "Sponsoring" Małgorzaty Szumowskiej, "Supermarket" Macieja Żaka, "W ciemności" Agnieszki Holland oraz "W sypialni" Tomasza Wasilewskiego.
Film "Bez wstydu" jest historią zakazanej miłości. 18-letni Tadek nie umie poradzić sobie z uczuciem do siostry. Tymczasem siostra, zagubiona w codziennym życiu, związana jest z liderem lokalnych neofaszystów. Podobnie jak brat pragnie bliskości i ciepła. W obsadzie filmu są m.in. Mateusz Kościukiewicz i Agnieszka Grochowska. Muzykę skomponował Paweł Mykietyn. Producentem filmu jest Michał Kwieciński.
W "Drodze na drugą stronę", polsko-rumuńskiej animacji, przypomniano prawdziwą, tragiczną historię śmierci rumuńskiego aresztanta, która kilka lat temu rozegrała się w Krakowie.
"Dzień kobiet" to opowieść o Halinie, kasjerce z sieci handlowej Motylek. Kobieta marzy o zapewnieniu lepszego życia sobie i 13-letniej córce. Wkrótce nadarza się ku temu okazja. Halina zostaje kierowniczką sklepu. Szybko jednak przekonuje się, że ceną za lepsze zarobki mogą być nieuczciwość i wykorzystywanie pracowników. Z ofiary Halina przeobraża się w prześladowcę - dla dawnych koleżanek-kasjerek. W obsadzie "Dnia kobiet" są Katarzyna Kwiatkowska, Eryk Lubos i Dorota Kolak.
Film "Jesteś Bogiem" poświęcono jednemu z założycieli polskiego zespołu hip-hopowego Paktofonika, Magikowi (właśc. Piotr Łuszcz, 1978-2000). Magik znany był również z występów w grupie Kaliber 44. W filmie "Jesteś Bogiem" zagrali Marcin Kowalczyk, Katarzyna Wajda, Dawid Ogrodnik, Tomasz Schuchardt i Arkadiusz Jakubik. Reżyser Leszek Dawid to autor dobrze przyjętego filmu "Ki" z 2011 r.
W "Moim rowerze", nowym filmie twórcy "Ediego", Piotra Trzaskalskiego, wystąpili z kolei Artur Żmijewski i debiutujący jako aktor na dużym ekranie jazzman Michał Urbaniak. Żmijewski zagrał światowej sławy pianistę, Urbaniak wcielił się w jego ojca.
Bohaterem "Obławy", osadzonej w czasie II wojny światowej, jest kapral Wydra (w tej roli Marcin Dorociński), żołnierz partyzanckiego oddziału, który zmaga się z Niemcami, z polskimi zdrajcami, a także z własną przeszłością. W obsadzie, oprócz Dorocińskiego, znaleźli się Maciej Stuhr, Sonia Bohosiewicz i Weronika Rosati.
Tancerz Ksawery, występujący jako drag queen - to z kolei bohater "Sekretu". Pewnego dnia mężczyzna ten odwiedza mieszkającego na wsi dziadka, który skrywa mroczny sekret z czasów Holokaustu. Główną rolę w "Sekrecie" zagrał Tomasz Tyndyk.
W filmie "Supermarket" małżeństwo Wareckich wraca w sylwestra samochodem do domu i zatrzymuje się przy sklepie. Mąż idzie kupić szampana, żona zostaje w aucie. Mijają godziny, a mąż nie wraca i nikt nie może go znaleźć. W obsadzie "Supermarketu" są m.in. Marian Dziędziel, Mikołaj Roznerski, Tomasz Sapryk, Przemysław Bluszcz i Iza Kuna. Autorem zdjęć jest Jan Holoubek.
"W sypialni" to z kolei historia 40-letniej Edyty. Kobieta przyjeżdża do Warszawy, aby ukryć się przed rodziną. Zmuszona do tego brakiem pieniędzy, umawia się przez internet z przypadkowymi mężczyznami, chcąc ich wykorzystać. W filmie zagrali m.in. Katarzyna Herman i Tomasz Tyndyk. Muzykę skomponował Leszek Możdżer.
Złote Lwy dla najlepszego polskiego filmu przyzna w tym roku jury w składzie: reżyserka Dorota Kędzierzawska (przewodnicząca jury), autor powieści kryminalnych "Uwikłanie" i "Ziarno prawdy" Zygmunt Miłoszewski, aktorka Ewa Wiśniewska oraz Caroline J. Libresco, Michał Leszczyłowski, Waldemar Kalinowski, Stephen Rea i Adam Sikora.
Libresco to producentka filmowa i selekcjonerka kina zagranicznego na znanym amerykańskim festiwalu Sundance. Leszczyłowski, montażysta, pracuje w Skandynawii, wykłada w największej szwedzkiej szkole filmowej Dramatiska Institutet, współpracował m.in. z rosyjskim reżyserem Andriejem Tarkowskim przy jego filmie "Ofiarowanie".
Kalinowski, scenograf z Hollywood, pracował przy filmach "Zostawić Las Vegas", "Zatańcz ze mną", "Szybcy i wściekli", "Szalone serce". Irlandzki aktor Stephen Rea znany jest m.in. z ról w filmach "Gra pozorów", "V jak vendetta", "Ondine". Operator Adam Sikora to autor zdjęć m.in. do "Essential Killing" Jerzego Skolimowskiego.
37. Gdynia Film Festival, organizowany m.in. w gdyńskim Teatrze Muzycznym i w Multikinie, potrwa do 12 maja.(PAP)
jp/ hes/