W Toruniu w czwartek świętowano 15. rocznicę wpisania Zespołu Staromiejskiego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Obchody połączono z zakończeniem projektu "Toruń - Hanza nad Wisłą". W ramach projektu "Toruń - Hanza nad Wisłą", w ramach którego przeprowadzono rewitalizację i zagospodarowanie obiektów z czasów ożywionych kontaktów toruńskich kupców z wieloma miastami w Europie. Prace wykonano m.in. w Ratuszu Staromiejskim, Domu Eskenów i ruinach Zamku Krzyżackiego.
Wzbogacono o atrakcje turystyczne przestrzeń Starego i Nowego: w nawierzchni ul. Szerokiej umieszczono herby miast, z którymi Toruń utrzymywał kontakty handlowe w średniowieczu, u zbiegu ulic Królowej Jadwigi i Małe Garbary stanęła rzeźba "Piernikarki", a na Rynku Nowomiejskim - "Przekupki z wagą".
Projekt "Toruń - Hanza nad Wisłą" kosztował 21 mln zł, z czego 12,5 mln zł stanowiły środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
W Domu Eskenów odbyła się premiera multimedialnej ekspozycji. Jej główną częścią jest film "Księga Toruń 3D", który w syntetyczny i atrakcyjny sposób przedstawia historię i rozwój przestrzenny miasta.
W programie rocznicowych obchodów znalazły się też wieczorne pokazy "światło i dźwięk" w ruinach Zamku Krzyżackiego.
Kolejne imprezy związane z wpisaniem Zespołu Staromiejskiego Torunia na Listę UNESCO odbędą się w weekend. Na piątek zaplanowano koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej "Wielkie Dzieła – Wielcy Wykonawcy. Arcydzieła Muzyki Rosyjskiej" w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego, a na sobotę - Toruńską Noc w Muzeum.
Zespół Staromiejski Torunia został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego 4 grudnia 1997 r. podczas XXI sesji plenarnej Komitetu Dziedzictwa Światowego UNESCO w Neapolu. Na początku czerwca 1998 r. w Toruniu odbyły się uroczystości związane z umieszczeniem zespołu staromiejskiego na liście, w czasie których przedstawiciel Centrum Światowego Dziedzictwa przekazał władzom miasta stosowny certyfikat. (PAP)
rau/ abe/