Kilkadziesiąt wydarzeń w całym kraju zaplanowała w tym roku Fundacja Jerzego Turowicza, by uczcić przypadajace 10 grudnia stulecie urodzin publicysty i redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego". W piątek przypada 13. rocznica śmierci Jerzego Turowicza.
"13 lat jakie upłynęło od śmierci Jerzego Turowicza to najwyższy czas, żeby zacząć przypominać na nowo jego postać, wartości, którym był wierny i którym służył, jego rolę w powojennej Polski, ale także to, co z jego spuścizny pozostaje nadal żywe i co powinniśmy podjąć" - mówił przewodniczący Rady Fundacji Jerzego Turowicza Tomasz Fiałkowski.
"Nasz ojciec był człowiekiem dialogu i tolerancji. Gdyby widział, co się teraz dzieje w Polsce w sferze spraw publicznych, to sądzę, że by się bardzo martwił, ale jednocześnie by się cieszył widząc, że tylu jego przyjaciół jest tutaj i zamierza nie rezygnować z możliwości zrobienia czegoś dla Polski i Kościoła" - mówiła córka Jerzego Turowicza, Elżbieta Jogałła. "Nie miał wrogów tylko przeciwników, których próbował zrozumieć, których zawsze uważnie słuchał i dążył do kompromisu nie rezygnując jednak nigdy z tego, co naprawdę ważne" - dodała.
"Nasz ojciec był człowiekiem dialogu i tolerancji. Gdyby widział, co się teraz dzieje w Polsce w sferze spraw publicznych, to sądzę, że by się bardzo martwił, ale jednocześnie by się cieszył widząc, że tylu jego przyjaciół jest tutaj i zamierza nie rezygnować z możliwości zrobienia czegoś dla Polski i Kościoła" - mówiła córka Jerzego Turowicza, Elżbieta Jogałła.
Córka Jerzego Turowicza podkreśliła, że wśród założycieli fundacji jest wielu młodych ludzi, co "daje nadzieję, że to, co zostawił nie zostanie zapomniane".
W internecie ruszyła już strona poświęcona Jerzemu Turowiczowi (www.jerzyturowicz.pl). W tym roku mają się ukazać m.in. "Pisma wybrane" Jerzego Turowicza zredagowane przez Annę Mateję, jego biografia autorstwa Tomasza Fiałkowskiego i korespondencja z Czesławem Miłoszem.
18 kwietnia w Warszawie zaplanowano spotkanie osób z domów, które Turowicz regularnie odwiedzał bywając w stolicy. W programie obchodów znalazły się także konferencje naukowe w Poznaniu, Łodzi, Warszawie i Krakowie.
"Zaplanowaliśmy także sesję poświęconą osobie Jerzego Turowicza, z udziałem jego przyjaciół i osób bliskich. Być może będzie ona inspiracją dla młodych filmowców do zrobienia filmu dokumentalnego" - mówił wiceprezes Fundacji Jerzego Turowicza, Damian Kalbarczyk.
Na podstawie zdjęć z archiwum rodziny powstanie wystawa "Urodziny Turowicza" , która później ma powędrować z Krakowa do innych miast w kraju, a być może także za granicę. Galeria Starmach chce pokazać wystawę zdjęć, które robił Jerzy Turowicz, a Krystyna Zachwatowicz przygotowuje wystawę biograficzną o redaktorze naczelnym "Tygodnika Powszechnego".
Fundacja Jerzego Turowicza wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim i Polską Akademią Umiejętności chce ustanowić Nagrodę Jerzego Turowicza i Józefa Andrzeja Gierowskiego, którą nagradzani byliby autorzy najlepszych prac publicystycznych i naukowych o sprawach żydowskich. Fundacja stara się także, aby w tym roku odsłonięte zostały w Krakowie tablice pamiątkowe w miejscu, gdzie urodził się Jerzy Turowicz przy ul. Sobieskiego i na kamienicy, w której przez lata mieszkał, przy ul. Lenartowicza.
Jerzy Turowicz urodził się 10 grudnia 1912 r. w Krakowie. W latach 1945-1953 i od 1956 do śmierci w 1999 r. był redaktorem naczelnym "Tygodnika Powszechnego". Fundacja Jerzego Turowicza powstała w czerwcu 2011 r.
Po południu na jego grobie na cmentarzu w podkrakowskim Tyńcu rodzina i przyjaciele złożą kwiaty, a o g. 17. w Kolegiacie św. Anna w Krakowie odprawiona zostanie msza św. (PAP)
wos/ ls/