Michał Kruszona, autor książki „Czarnomorze. Wzdłuż wybrzeża, w poprzek gór” odebrał w poniedziałek w Puszczykowie (Wielkopolskie) Bursztynowego Motyla. W noszącym imię Arkadego Fiedlera konkursie nagradzane są książki o tematyce podróżniczej i krajoznawczej.
Jury przyznało Kruszonie nagrodę „za intrygującą wędrówkę śladami pamięci i dynamiczne ukazanie wspólnej tożsamości mieszkańców rejonu Morza Czarnego”. Bursztynowy Motyl za najlepszą polską książkę o tematyce podróżniczej i krajoznawczej został przyznany po raz osiemnasty.
„Ta książka jest ciekawa, trochę magiczna, dzięki niej człowiek może oderwać się od codziennych spraw. Cieszy nas fakt, że wreszcie to Wielkopolanin został laureatem naszej nagrody. Jego książka została wybrana spośród kilkudziesięciu ocenianych tomów” – powiedział PAP członek jury Arkady Radosław Fiedler.
Uroczystość odbyła się w Muzeum-Pracowni Arkadego Fiedlera w Puszczykowie.
Idea organizowania corocznych konkursów na najlepszą książkę polskiego autora o tematyce podróżniczej i krajoznawczej zrodziła się podczas obchodów 100. rocznicy urodzin Arkadego Fiedlera w 1994 roku. Nagroda jego imienia miała przywrócić rangę i znaczenie literaturze podróżniczej.
Michał Kruszona powiedział PAP, że Bursztynowy Motyl to nagroda, która nobilituje. „Czarnomorze. Wzdłuż wybrzeża, w poprzek gór” to jego piąta książka. „+Czarnomorze+ to powrót do tego, od czego zaczęła się moja przygoda z literaturą. Zaczęła się od Rumunii, w której byłem ponad 30 razy i w której jestem absolutnie zakochany. Teraz to był krok dalej: Rumunia i północna Turcja aż do Gruzji. Podróż opisywana w tej książce odbyła się, gdy Gruzja dopiero co ochłonęła po rosyjskiej inwazji. Dalej była Mołdawia, Naddniestrze. Na tę opowieść składa się w sumie kilka podróży w rejon Morza Czarnego” - powiedział.
Michał Kruszona jest historykiem kultury, obecnie jest dyrektorem Muzeum - Zamek Górków w Szamotułach.
Dotychczasowymi laureatami nagrody Bursztynowego Motyla są m.in. Jerzy Kukuczka, Marek Kamiński, Marcin Kydryński, Ryszard Kapuściński, Martyna Wojciechowska, Wojciech Cejrowski i Beata Pawlikowska.
Idea organizowania corocznych konkursów na najlepszą książkę polskiego autora o tematyce podróżniczej i krajoznawczej zrodziła się podczas obchodów 100. rocznicy urodzin Arkadego Fiedlera w 1994 roku. Nagroda jego imienia miała przywrócić rangę i znaczenie literaturze podróżniczej.
Arkady Fiedler (ur. w 1894 w Poznaniu - zm. 1985 w Puszczykowie) to jeden z najbardziej znanych polskich podróżników i pisarzy. W swoim 90-letnim życiu odbył 30 wypraw i podróży. W dorobku ma 32 książki wydane w 23 językach i przeszło 10-milionowym nakładzie. Wśród nich są m.in. "Dywizjon 303", "Ryby śpiewają w Ukajali", "Orinoko", "Kanada pachnąca żywicą".
Dzieło Fiedlera-seniora propagują jego synowie: Arkady Radosław i Marek. Prowadzą oni w podpoznańskim Puszczykowie Muzeum-Pracownię Arkadego Fiedlera. (PAP)
rpo/ ls/