Biblioteka im. Zielińskich w Płocku, należąca do Towarzystwa Naukowego Płockiego (TNP), najstarszej tego typu instytucji w Polsce, opracowała cyfrowo archiwum prof. Władysława Smoleńskiego (1851-1926), jednego z najwybitniejszych historyków polskich.
Całość zasobu archiwalnego prof. Smoleńskiego zamieszczono w bazie cyfrowych obiektów Biblioteki im. Zielińskich, udostępnionej w czytelni multimedialnej tej placówki, natomiast 75 proc. skopiowanych cyfrowo archiwaliów - w internetowej Płockiej Bibliotece Cyfrowej.
Jak poinformowała Agnieszka Ciechomska, kierownik działu informacyjnego TNP, najważniejszym kryterium wyboru spuścizny Władysława Smoleńskiego do digitalizacji jest unikatowość tej kolekcji. „Archiwum prof. Smoleńskiego znajduje się wyłącznie w zasobach Biblioteki im. Zielińskich” – podkreśliła.
Cyfrowe opracowanie archiwum prof. Smoleńskiego zrealizowano w ramach projektu „Digitalizacji archiwaliów Biblioteki im. Zielińskich TNP”. Projekt wziął udział w konkursie ogłoszonym przez Narodowy Instytut Audiowizualny w ramach Programu Dziedzictwo Cyfrowe, zyskując wysoką pierwsze miejsce na liście rankingowej. Koszt zadania to ponad 62 tys. zł, z czego ponad 55,7 tys. zł to wsparcie Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Pozostałe środki pokryto z dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Projekt realizowany był od sierpnia do grudnia 2012 r.
Władysław Smoleński był profesorem i doktorem honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego, członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Uczęszczał do Gimnazjum Gubernialnego w Płocku. W tym czasie mieszkał w budynku tzw. kanonii, obecnej siedzibie TNP. „Bliski związek z miastem, poparcie dla działalności Towarzystwa oraz fakt, że w TNP pracowała jego uczennica Halina Rutska, miały wpływ na decyzję o testamentalnym przekazaniu jego archiwum i księgozbioru Bibliotece im. Zielińskich” – wyjaśniła Ciechomska.
Zaznaczyła, że Smoleński stał się jednym z największych darczyńców TNP, a przekazane zbiory należą do grona najcenniejszych w kolekcji Biblioteki im. Zielińskich.
„Podstawę spuścizny Smoleńskiego tworzą rękopisy prac historycznych, notatki, materiały źródłowe do prac badawczych. Obok działalności naukowej, spuścizna zawiera świadectwo aktywności społecznej i zawodowej historyka, czyli dokumenty dotyczące pracy dydaktycznej na Uniwersytecie Warszawskim oraz w różnych stowarzyszeniach. Archiwum dopełniają materiały biograficzne, dokumenty osobiste, fotografie i liczna korespondencja z lat 1887-1925” – dodała Ciechomska.
Całość zbiorów związanych z prof. Smoleńskim stanowi 161 jednostek. Według Ciechomskiej, kolekcja ta „prezentuje istotną wartość naukową, historyczną i regionalną oraz szeroki zakres tematyczny i objętościowy, stąd jej ogromne znaczenia dla naukowców, a także wszystkich innych użytkowników: studentów, nauczycieli, uczniów, regionalistów, dziennikarzy”.
TNP utworzono 3 czerwca 1820 r. To najstarsza tego typu placówka w Polsce. Jej założycielami byli m.in. rektor Szkoły Wojewódzkiej Płockiej Kajetan Morykoni, biskup płocki i senator Królestwa Polskiego Adam Prażmowski, a także ziemianin, weteran wojen napoleońskich pułkownik Stanisław Dembowski. Od 2004 r. TNP jest organizacją pożytku publicznego.(PAP)
mb/ mki/