Teksty wierszy polskich poetów wyklętych - Andrzeja Bursy, Stanisława Grochowiaka, Ireneusza Iredyńskiego, Kazimierza Ratonia i Rafała Wojaczka - znajdą się na płycie nowohuckiej grupy Wu-Hae. Jej premiera odbędzie się 25 listopada.
"Płyta jest tak skonstruowana, że ponad połowa piosenek powstała na bazie tekstów poetów wyklętych. Natomiast z resztą zespołu stwierdziliśmy, że warto zamieścić na niej także pięć w pełni naszych utworów" - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej lider zespołu, Marcin Nohucki (pseudonim artystyczny), znany jako Bzyk.
Na płycie będzie 13 utworów. Zespół planuje, że zaraz po jej wydaniu - na przełomie listopad i grudnia – w Krakowie zostanie zorganizowany duży koncert ją promujący.
Bzyk podkreślił, że przez nagranie płyty członkowie Wu-Hae chcą oddać hołd poetom wyklętym, z którymi w pewnym sensie sami się utożsamiają. Dodał, że płyta powstała z dużymi problemami. Na przykład ostatnio zespół musiał opuścić pomieszczenia znajdujące się w nowohuckim Teatrze Łaźnia Nowa, gdzie tworzyła przez ostatnie kilka lat. Ostatecznie artystów "przygarnęło" Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki.
Poeci wyklęci (przeklęci) byli outsiderami, skandalistami, sprzeciwiali się przyjętym normom społecznym. Często niedoceniani za życia, po śmierci zyskiwali rozgłos i szacunek. Za pierwowzór poety wyklętego uważa się Francoisa Villona żyjącego w średniowiecznej Francji. Sam termin "poeta wyklęty" pojawił się pod koniec XIX w. i pochodzi od tytułu zbioru esejów Paula Verlaine'a. Do najbardziej znanych poetów wyklętych należą Charles Baudelaire i Arthur Rimbaud, a w Polsce głównie pokolenie'56: Andrzej Bursa, Stanisław Grochowiak, Edward Stachura, Rafał Wojaczek.
Zespół Wu-Hae tworzy muzykę crossover (łączącą rock, hardcore i muzykę elektroniczną). Grupa istnieje od 1999 r. Jej członkowie są mocno związani z Nową Hutą, z której się wywodzą. Zespół wydał kilka płyt, w tym "Operę Nowohucką". (PAP)
rcz/ ls/