6 maja rozpocznie się w Krakowie sześciodniowy Festiwal Kopernika 2014: Rewolucje (Copernicus Festival), poświęcony przełomowym momentom w dziejach kultury i nauki, które pozwoliły ludzkości wejść w nowy etap rozwoju.
W zamierzeniu organizatorów jest to pierwsza edycja festiwalu, w tym roku poświęcona tematowi rewolucji; planuje się, że każdego roku festiwal będzie miał inny temat.
"Rewolucje polityczne często zamieniają stary reżim na jeszcze gorszy. W nauce jest wręcz odwrotnie - każda następna rewolucja nie tylko jest lepsza, ale nie obala poprzedniej tylko wciela ją w siebie; w ten sposób dokonuje się kumulacja wiedzy. W polityce raczej nie ma kumulacji. Chcemy właśnie podczas tego festiwalu pokazać znaczenie tych naukowych rewolucji, chcemy pokazać, że przemiany naukowe są motorem napędzającym zmiany na lepsze, chcemy pokazać, że nauka jest częścią kultury. I mamy nadzieję, że to się uda" – powiedział podczas środowej konferencji prasowej zapowiadającej festiwal jego inicjator i dyrektor programowy ks. prof. Michał Heller - kosmolog, teolog i filozof, laureat Nagrody Templetona, fundator i dyrektor Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.
"Rewolucje polityczne często zamieniają stary reżim na jeszcze gorszy. W nauce jest wręcz odwrotnie - każda następna rewolucja nie tylko jest lepsza, ale nie obala poprzedniej tylko wciela ją w siebie; w ten sposób dokonuje się kumulacja wiedzy. W polityce raczej nie ma kumulacji – mówił ks. prof. Michał Heller.
Jak poinformował przedstawiciel rady programowej prof. Bartosz Brożek, każdy z festiwalowych dni będzie miał swój temat. Pierwszy dzień poświęcony będzie tematowi "Człowiek i Wszechświat", podczas którego poruszane będą zagadnienia ewolucji Wszechświata i miejsca człowieka w tym Wszechświecie; w kolejnym, poświęconym tematowi "W poszukiwaniu Duszy", zadawane będą pytania o to, jak najnowsze osiągnięcia neurobiologii wpływają na rozumienie tego, kim jest człowiek. Kolejne dni to pytania m.in. o determinizm i wolną wolę, miejsce nauki w kulturze i wzajemne interakcje między nauką a sztuką.
W każdym z tych dni najważniejszym wydarzeniem będzie wykład główny, wygłoszony przez wybitnych naukowców. "Udało nam się zaprosić gwiazdy światowej nauki, wykłady wygłoszą m.in. wybitny kosmolog, fizyk teoretyczny i matematyk John Barrow; jeden z najwybitniejszych neurobiologów Michael Arbib; ks. prof. Michał Heller oraz filozof polityki i filozof kultury John Gray" – poinformował prof. Brożek.
Po każdym z wykładów odbędzie się dyskusja panelowa. Codzienni też będzie odbywał się wykład z cyklu "nauka w działaniu", podczas którego wybitni naukowcy będą odkrywali tajniki swojego warsztatu naukowego; oraz "śniadania mistrzów", czyli poranne nieformalne spotkania z wybitnymi naukowcami. Każdego dnia w programie festiwalu przewidziano również warsztaty, poświęcone m.in. astronomii, neuroobrazowaniu, psychologii poznawczej i twórczemu pisaniu.
Festiwal zawiera także propozycję dla dzieci i młodzieży (np. wspólne czytanie bajek przez dzieci i naukowców oraz lekcje czytania literatury popularno-naukowej dla licealistów). W programie znalazły się także wykłady młodych polskich naukowców "małe rewolucje", prezentujących w nowoczesnej formie kontrowersyjne tezy naukowe.
W programie festiwalu znalazły się także wydarzenie kulturalne, jak np. cztery pokazy filmowe, wystawa dzieł wizualnych "Formy i liczby" oraz wystawa archiwów kopernikowskich w Bibliotece Jagiellońskiej.
W ramach festiwalu odbędzie się także koncert Sławomira Zubrzyckiego, który zrekonstruował instrument zaprojektowany przez Leonardo da Vinci - Violę Organistę. Podczas kolejnego koncertu - "Muzyka Sfer" - utwory wykonywane przez Capellę Cracoviensis uzupełni komentarzem ks. prof. Michał Heller.
Festiwal będzie odbywał się w dniach 6-11 maja. Jego organizatorami są Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, Fundacja Tygodnika Powszechnego, Muzeum Narodowe w Krakowie, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Projekt dofinansowano ze środków Gminy Miejskiej Kraków. (PAP)
hp/ abe/