Własnego faworyta spośród piątki artystów sztuk wizualnych nominowanych w konkursie "Spojrzenia" może wybierać do 17 listopada publiczność. Do tego dnia można też oglądać wystawę twórców biorących udział w konkursie, prezentowaną w galerii Zachęta
Podczas gali, który odbyła się 24 października w Warszawie, międzynarodowe jury pod przewodnictwem Andy Rottenberg przyznało I nagrodę w konkursie (15 tysięcy euro) Łukaszowi Jastrubczakowi i II nagrodę - pobyt studyjny w Villa Romana we Florencji - Karolinie Bregule.
To jednak nie koniec rywalizacji, bo swojego kandydata do Nagrody Publiczności "Spojrzeń 2013" typują nadal zwiedzający wystawę. Głosować można za pośrednictwem profilu na Twitterze i aplikacji na Facebooku.
Finaliści tegorocznych „Spojrzeń” to twórcy urodzeni między 1977 a 1985 rokiem, reprezentujący Warszawę, Poznań i Kraków: Tymek Borowski, Piotr Bosacki, Karolina Breguła, Łukasz Jastrubczak i Agnieszka Polska.
„Spojrzenia” to konkurs dla artystów poniżej 36 roku życia, którzy w ciągu ostatnich dwóch lat w szczególny sposób zaznaczyli swoją obecność na rodzimej scenie artystycznej.
Łukasz Jastrubczak (1984) mieszka i pracuje w Krakowie. W 2009 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Tworzy filmy, instalacje, fotografie i rysunki. Jego prace pokazywały galerie w Nowym Jorku, Madrycie, Dortmundzie oraz Liverpoolu.
Karolina Breguła (1979) ukończyła szkołę fotograficzną GFU przy Folkuniversitetet w Sztokholmie, Europejską Akademię Fotografii w Warszawie oraz fotografię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi; jest doktorantką tej uczelni, autorką fotografii, wideo oraz akcji artystycznych w przestrzeni miejskiej.
Tymek Borowski (1984) w latach 2005–2009 studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Leona Tarasewicza. Używa mediów cyfrowych i tradycyjnych, zajmuje się sztuką i projektowaniem.
Piotr Bosacki (1977) ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. Fryderyka Chopina w Poznaniu i Akademię Sztuk Pięknych tamże. Jest członkiem grup Penerstwo i KOT. Tworzy filmy animowane, obiekty, instalacje, rysunki.
Agnieszka Polska (1985) w latach 2005–2010 studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; a w latach 2008–09 na Universitat der Kuenste w Berlinie. Artystka sztuk wizualnych, zajmuje się animacją, wideo i fotografią. Współpracuje z Galerie Żak Branicka w Berlinie.
„Spojrzenia” to konkurs dla artystów poniżej 36 roku życia, którzy w ciągu ostatnich dwóch lat w szczególny sposób zaznaczyli swoją obecność na rodzimej scenie artystycznej, organizowany wspólnie przez Fundację Deutsche Bank, Deutsche Bank Polska S.A. i Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki.
Jednym z laureatów poprzednich edycji konkursu był Konrad Smoleński, który reprezentuje w tym roku Polskę na 55. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji. Paulina Ołowska, uczestniczka pierwszej edycji konkursu, otworzyła właśnie wystawę indywidualną w Stedelijk Museum w Amsterdamie, a konkurujący z nią wówczas Paweł Althamer jest dziś stałym gościem najbardziej prestiżowych muzeów i galerii na świecie, jak MoMA w Nowym Jorku czy Tate Modern w Londynie. (PAP)
agz/ mlu/