Wykonawcy z Polski, Białorusi oraz Wybrzeża Kości Słoniowej zaprezentują się podczas 22. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Rozpocznie się on w sobotę wieczorem w Archiopactwie Cysterskim w Jędrzejowie (Świętokrzyskie). Potrwa do końca sierpnia.
Kościół bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie w soboty lipca i sierpnia wypełni muzyka prezentowana przez polskich i zagranicznych artystów.
Podczas koncertu inaugurującego 22. edycję festiwalu z organowym i kameralnym repertuarem wystąpią Konstanty Andrzej Kulka na skrzypcach, Georgij Agratina na fletni pana oraz Robert Grudzień na organach. Tydzień później podczas wieczoru pt. „Polska i Europejska muzyka sakralna” jędrzejowskiej publiczności zaprezentuje się Kapela Polonica.
Na 16 lipca zaplanowano koncert „Miniatury Baroku” z utworami na organy i trąbkę, podczas którego swoje spojrzenie na muzykę tamtego okresu zaprezentują Tomasz Marczak oraz Andrzej Sochacki.
W sobotę, 23 lipca wystąpi białoruski duet kameralny akordeonisty Raila Sadykowa oraz organistki Kseni Pogorelajej.
W ostatnią sobotę lipca, miłośnicy muzyki klasycznej mogą posłuchać „Cztery Pory Roku” Antonio Vivaldiego w wykonaniu Piotra Sadowskiego (skrzypce) oraz zespołu im. Thelemanna.
Sierpniowe spotkania w jędrzejowskim archiopactwie rozpocznie recital gitarzysty Romualda Erenca. Tydzień później oratorium Roberta Grudnia „Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę!” w wykonaniu Orkiestry „966”.
20 sierpnia afrykańskie spojrzenie na muzykę chrześcijańską zaprezentuje grupa Clarnet Gospel z Wybrzeża Kości Słoniowej. Zespół wystąpi z koncertem zainspirowanym cytatem z Ewangelii św. Mateusza „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”.
22. edycję jędrzejowskiego festiwalu zamknie multimedialny pokaz laserów podczas finałowego koncertu „Chrześcijańskie Dzieje Polski – Od Mieszka I do Jana Pawła II”.
Wydarzeniom towarzyszy akcja na rzecz remontu zabytkowego klasztoru w Jędrzejowie.
Klasztor cystersów w Jędrzejowie został ufundowany w 1140 roku. Dziewięć lat później otrzymał akt erekcji do rangi opactwa. Klasztor podczas potopu szwedzkiego został ograbiony, dwukrotnie został zniszczony przez pożar. Za pomoc powstańcom styczniowym mnisi zostali usunięci z Jędrzejowa. Cystersi powrócili do klasztoru dopiero po II wojnie światowej. (PAP)
mjk/ agz/