Rekordowa liczba, ponad 250 osób z 40 krajów świata chce wziąć udział przesłuchaniach, które wyłonią uczestników 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Konkurs rozpocznie się 8 października w Poznaniu.
Przesłuchania preselekcyjne prowadzone będą w Kanadzie, Szwajcarii, Japonii i w Lusławicach, w Polsce. Młode skrzypaczki i skrzypków oceniać będzie osobiście przewodniczący jury Maxim Vengerov.
Dyrektor konkursu Andrzej Wituski powiedział w piątek PAP, że to właśnie osoba przewodniczącego jury jest głównym, obok prestiżu samego konkursu, magnesem przyciągającym chętnych.
„Maxim Vengerov to charyzmatyczny wirtuoz. Konkurs Wieniawskiego jest dla młodych skrzypków niepowtarzalną okazją do osobistego spotkania, zagrania przed nim i wysłuchania jego komentarza na temat gry. Wieniawski uchodzi w świecie za niezwykle prestiżowy konkurs, jego laureaci robią znakomite kariery” – powiedział PAP Wituski.
Konkurs im. Wieniawskiego to najstarszy międzynarodowy konkurs skrzypcowy na świecie. Po raz pierwszy odbył się w 1935 r. w Warszawie. Drugą edycję zorganizowano po 17 latach, w 1952 r. w Poznaniu. Od tamtej pory konkurs odbywa się w stolicy Wielkopolski co pięć lat.
Jak dodał, istotnym czynnikiem przyciągającym muzyków jest również atrakcyjna nagroda. Zwycięzca konkursu otrzyma nie mniej niż 30 tys. euro. Łączna pula przyznawanych nagród wynosi 100 tys. euro.
„Od kilku lat intensywnie promowaliśmy nasz konkurs w świecie. Artystów przyciąga też nazwisko honorowego przewodniczącego jury, Krzysztofa Pendereckiego. Efekt tych wszystkich, wymienionych przeze mnie czynników jest taki, że mamy zgłoszenia m.in. z Nowej Zelandii, Australii, Brazylii, Meksyku, oraz ok. 60 kandydatów z Polski” – powiedział.
Pierwsze przesłuchania, w kanadyjskim Toronto, mają się rozpocząć w lutym. Preselekcje potrwają do maja. Potwierdzenie przyjęcia do konkursu nastąpić ma 30 czerwca. Maxim Vengerov wybierze 50 osób do udziału w I etapie konkursu.
„Takie zainteresowanie konkursem przyniosło pewne kłopoty z terminami przesłuchań. Przedłużymy przesłuchanie prowadzone w Szwajcarii, dokąd przyjechać ma prawie 100 osób, dłużej niż zaplanowano potrwają też przesłuchania w Lusławicach” – powiedział PAP Wituski.
15. edycja Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu trwać będzie w dniach 8-23 października 2016 roku. W maju w Poznaniu odbędzie się 13. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego. Oba konkursy organizowane są przez Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Konkurs otworzy 8 października 2016 r. koncert Soyoung Yoon, zwyciężczyni poprzedniej edycji. Południowokoreańska artystka wystąpi w Auli UAM z udziałem Die Deutsche Kammerphilharmonie Bremen pod batutą Krzysztofa Pendereckiego. W programie m.in. Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 Ludwiga van Beethovena.
Tegoroczną edycję po raz pierwszy zwieńczą dwa koncerty laureatów. Po koncercie zaplanowanym na 23 października w Auli UAM, laureaci wystąpią 25 października w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.
Konkurs im. Wieniawskiego to najstarszy międzynarodowy konkurs skrzypcowy na świecie. Po raz pierwszy odbył się w 1935 r. w Warszawie. Drugą edycję zorganizowano po 17 latach, w 1952 r. w Poznaniu. Od tamtej pory konkurs odbywa się w stolicy Wielkopolski co pięć lat.
Wśród laureatów nagród i wyróżnień przyznanych na przestrzeni lat byli: Francuzka Ginette Neveu, Rosjanin Dawid Ojstrach, angielska skrzypaczka polskiego pochodzenia Ida Haendel, oraz Polka Grażyna Bacewicz.
Maxim Vengerov jest zaliczany do najwybitniejszych żyjących skrzypków i do najbardziej wszechstronnych muzyków. Urodził się w 1974 r. w Nowosybirsku. Kształcił się w Centralnej Szkole Muzycznej w Moskwie.
Jako 10-latek zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie. W 1990 r. muzyk został laureatem Międzynarodowego Konkursu im. Carla Flescha w Londynie. Od 2005 r. jest profesorem Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie.
8 maja w Poznaniu rozpocznie się 13. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego. Ok. 150 instrumentów oceniać będzie jury pod przewodnictwem Rogera Hargrave'a - cenionego brytyjskiego lutnika, jurora międzynarodowych konkursów skrzypcowych, autora książek i artykułów poświęconych historii włoskiego lutnictwa.
Konkurs odbywa się w cyklu pięcioletnim, w roku edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Jest dostępny dla zawodowych lutników wszystkich narodowości, niezależnie od wieku.
Międzynarodowe Konkursy Lutnicze odbywają się w Poznaniu od 1957 r. W pierwszym konkursie oceniano ponad 130 eksponatów - dzieł artystów-lutników z 16 krajów świata.
Poznański konkurs należy - obok odbywających się w Cremonie, Mittenwaldzie, Moskwie i Londynie - do najbardziej prestiżowych konkursów na świecie. W dwunastu jego dotychczasowych wydaniach oceniono przeszło 1,7 tys. instrumentów z przeszło 30 krajów. (PAP)
rpo/ par/