Sonaty na smyczki Gioacchino Rossiniego w wykonaniu zespołu Arso Ensemble zabrzmią w sobotni wieczór w Przemyślu. Koncert będzie prologiem do 54. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, który rozpocznie się 23 maja.
Zespół, który tworzą koncertmistrzowie i soliści Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie: skrzypkowie Robert Naściszewski i Orest Telwach, wiolonczelistka Anna Naściszewska oraz kontrabasista Sławomir Ujek wystąpi na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu.
Zespół Arso Ensemble działa w ramach Stowarzyszenia Musicus Kameraliści Rzeszowscy, skupiającego szerokie grono artystów i melomanów, w ścisłej współpracy z Filharmonią Podkarpacką.
Muzycy Arso Ensemble są autorami projektów koncertowych, mających na celu upowszechnianie muzyki, w szczególności muzyki kameralnej. Podczas obchodów Roku Chopinowskiego w 2010 roku wystąpili z cyklem koncertów „Chopin, jakiego nie znacie” dofinansowanym przez Podkarpacki Urząd Marszałkowski.
Artyści występowali też m.in. na Festiwalu Muzyki Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Tempus Paschale w Lublinie, Letnim Festiwalu Koncertów Kameralnych „Muzyczne Tarasy” w Tarnowie, XXIII Festiwalu „Muzyka w Sandomierzu”, Krośnieńskiej Jesieni Muzycznej 2014, a także podczas koncertów kameralnych w Hamburgu, Hanowerze i Saarbruecken. W 2013 r. zespół nagrał swoją pierwszą płytę zawierającą 6 sonat na smyczki Rossiniego.
Tegoroczny Muzyczny Festiwal w Łańcucie zainauguruje wystawiona po raz pierwszy w ramach łańcuckiego festiwalu opera. Będzie to jedna z najpopularniejszych oper komicznych „Napój miłosny” Gaetano Donizettiego. Na scenie plenerowej, ustawionej tradycyjnie w łańcuckim parku, wystąpi chór i soliści Opery Krakowskiej, a towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Jewgienija Wołyńskiego.
W ramach 54. festiwalu odbędzie się łącznie dziesięć koncertów, w tym dwa tzw. nocne. Większość koncertów odbywać się będzie, jak zwykle, w sali balowej łańcuckiej rezydencji Potockich i Lubomirskich, ale także w Filharmonii Podkarpackiej, w kościele w Łańcucie oraz w zamkowym parku. Tam, oprócz opery, zabrzmią jeszcze „najpiękniejsze piosenki światowego kina”. Zaprezentuje je Kukla Band pod dyrekcją pochodzącego z Rzeszowa Zygmunta Kukli.
W programie imprezy, która potrwa do 30 maja, znajdzie się jeszcze m.in. koncert specjalny z okazji 330. rocznicy urodzin Jana Sebastiana Bacha, w którym wystąpi znakomity polski skrzypek Piotr Pławner oraz klawesynista Marek Toporowski; występ światowej sławy polskiej mezzosopranistki Ewy Podleś, która przy akompaniamencie pianistki Anny Marchwińskiej wykona utwory m.in. Fryderyka Chopina, Józefa Haydna, Johannesa Brahmsa.
W czasie festiwalowego tygodnia zabrzmi muzyka renesansu, baroku, okresu klasycyzmu, romantyzmu oraz współczesne kompozycje. W programie nie zabraknie też włoskich kantat i pieśni w wykonaniu światowej sławy kontratenora Andreasa Scholla. Przed festiwalową publicznością wystąpią artyści światowej sławy.
Zakończenie festiwalu uświetni polski kompozytor, pianista jazzowy, laureat nagrody Grammy Włodek Pawlik z zespołem oraz Concertino Chamber Orchestra pod dyrekcją Michaela Maciaszczyka.
Organizatorem festiwalu, jednego z najstarszych i najbardziej znanych w Polsce, od początku jest Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.
Pierwsze łańcuckie spotkania z muzyką poważną odbyły się w 1961. Impreza pod nazwą Dni Muzyki Kameralnej odbyła się w dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich - w łańcuckim zamku. Koncerty festiwalowe odbywają się tam do dziś.(PAP)
api/ agz/