Profanacja w różnych obszarach kultury jest tematem tegorocznej edycji Dni Kultury Żydowskiej Adlojada, które rozpoczną się w Szczecinie 16 marca. W programie czterodniowych spotkań znalazły się wykłady, dyskusje panelowe, koncert, projekcja filmów oraz spektakl teatralny.
Jak zapowiedzieli w piątek na konferencji prasowej organizatorzy piątej edycji Dni, tegoroczna Adlojada podejmuje problematykę profanacji. Program Dni został podzielony miedzy takimi dyscyplinami jak literatura, filozofia, historia sztuki. Każdej z nich poświęcony będzie jeden dzień – zapowiedziała koordynatorka Adlojady Beata Wolska.
Uczestnicy kilku debat będą między innymi dyskutować o literaturze, która swą tematyką dotyka rozmaitych form i postaci bluźnierstwa. Profanacja analizowana będzie w kontekście różnych religii i kultur, także lokalnych.
„Profanacje to niesłychanie ciekawy problem. Jak ten proces się odbywa w sztuce? Kiedy mamy do czynienia z desakralizacją, grzechem, a kiedy z przekroczeniem prawa? Gdyby było tak, że mamy na to gotową odpowiedź, jak rozumiemy granicę między tym, co sakralne, a tym co profanum, nie organizowalibyśmy Adlojady” – mówił dziennikarzom prof. Jerzy Madejski z Uniwersytetu Szczecińskiego, który jest współorganizatorem wydarzenia.
W ramach Dni zaplanowano także monodram Marcina Ciężkiego, który powstał na podstawie tekstów Henryka Grynberga, „Kabaret po tamtej stronie”. Tematem nagradzanego na wielu festiwalach spektaklu jest ciągle żywa i bolesna kwestia żydowska, pogrom w warszawskim getcie, antysemityzm.
Wydarzenie zakończy mini przegląd czeskich filmów o tematyce żydowskiej.
Nazwa Adlojada oznacza radosną, purimową paradę uliczną. Pierwsza Adlojada odbyła się w Tel-Awiwie w 1912 roku. Świąteczne parady uliczne spopularyzował mer tego miasta.
Współorganizatorami Dni Kultury Żydowskiej Adlojada, które zakończa się 19 marca są m.in. Muzeum Narodowe w Szczecinie oraz wydziały: filologiczny i humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego. (PAP)
epr/ par/