Od 17 lipca w krakowskim Teatrze Variete będzie można podziwiać nocną paryską rewię. To będzie pierwsza prawdziwa rewia w Polsce od czasów II wojny światowej - powiedzieli na konferencji prasowej w piątek organizatorzy i twórcy spektaklu.
Autorką i choreografką półtoragodzinnego widowiska „Marzenie” (Le Reve) jest artystka rewiowa Aleksandra Kedzierska Fontaine, mieszkająca w Paryżu Polka. Współtwórca scenariusza Paweł Zbierski zaznaczył, że telewizja francuska określa artystkę z Polski mianem "bogini".
Kedzierska Fontaine pierwsze kroki stawiała szkole baletowej w Gdańsku. W wieku 15 lat rozpoczęła naukę w Austrii. Potem, pokonując rywalki z całego świata, dostała się do Lido, jednej z największych i najważniejszych rewii w Paryżu. We Francji jej talent nagrodzono prestiżowym tytułem Artysty Republiki Francuskiej. Później zaczęła jeździć po świecie z własną już rewią.
„Marzenie” Polka stworzyła specjalnie dla Teatru Variete. „Przygotowałam spektakl dla Krakowa, ponieważ jestem pełna podziwu dla pana Janusza Szydłowskiego (dyrektor Variete-PAP), który robi w Polsce rewolucję - Variete to pierwszy w Polsce tego typu teatr od zakończenia II wojny światowej. Tak samo moja rewia będzie pierwszą w Polsce rewią na najwyższym światowym poziomie” – mówiła artystka.
W spektaklu widzowie zobaczą artystki, które wraz z Kedzierską Fontaine występowały w Lido (sześć artystek, jedna akrobatka i jedna wokalistka). „Przyjaciółki wystąpią ze mną, ponieważ są pełne podziwu dla mnie, że po tylu latach chcę wrócić do Polski, coś tutaj zrobić, pokazać coś, czego jeszcze nie było; ponieważ wiedzą, że polska publiczność na to zasługuje, że jesteśmy gotowi na nową formę sztuki, która nazywa się rewia” – powiedziała Kedzierska Fontaine.
Artystki z Francji wystąpią w kolorowych kostiumach, z których niektóre mogą ważyć 15, a nawet 20 kg. W strojach artystek nie zabraknie piór i drogiej biżuterii. Tylko kostiumy Kedzierskiej Fontaine liczą ok. 6 tys. cennych kamieni.
Spektakl będzie grany do 26 lipca.
Rewia - jak podają w informacji prasowej przedstawiciele Variete - to wyrafinowana i subtelna sztuka, w Polsce prawie nieznana lub niewłaściwie interpretowana - czasem nawet jako coś wulgarnego i wyuzdanego. Rewia jest widowiskiem teatralno-tanecznym, które czerpie z różnych estetyk i gatunków, m.in. z teatru, opery, operetki, śpiewu. Charakteryzuje się przepychem dekoracji, kostiumów; jest rodzajem sztuki eleganckiej, pełnej gracji.
Realizacja rewii jest drogim przedsięwzięciem, np. tylko pióra dla jednej tancerki kosztują ok. 3 tys. euro, a para butów ok. 1 tys. euro. Obcasy, w których pracują kobiety, mają ok. 10 cm. Pióra czasem ważą do 20 kg.
Teatr Variete, oferujący repertuar lekki, rozrywkowy, rozpoczął działalność 30 maja. Spektaklem inauguracyjnym była „Legalna blondynka” z Barbarą Kurdej-Szatan i Nataszą Urbańską w roli tytułowej. Jak dotąd Variete wystawił ten spektakl 14 razy, obejrzało go prawie 5 tys. osób. „Legalna blondynka” wróci na deski Variete 12 września.
„Ogólnie jesteśmy bardzo zadowoleni” – podsumował miesięczną działalność Teatru Szydłowski i zaznaczył, że pierwszy spektakl był bardzo drogi, ale i odniósł sukces finansowy, a aktorzy Teatru są dobrze wynagradzani. (PAP)
bko/ ann/