Historia „Alicji w krainie czarów” z powieści Lewisa Carolla, opowiedziana w konwencji teatru ruchu – to najnowsza propozycja lubelskiego Teatru im. Hansa Christiana Andersena dla dzieci. Premiera przedstawienia - w sobotę.
„+Alicja+ w formie teatru ruchu, teatru tańca, to najlepsza możliwa forma” – powiedział dyrektor Teatru im. Andersena Arkadiusz Klucznik.
Jego zdaniem słynna powieść Carolla to historia, która wymyka się opisom językowym. „Każda realizacja czy to filmowa, czy to teatralna, którą widziałem na scenach, w pewnym momencie wymyka się z ram umiejętności mówienia o niej słowem” – dodał Klucznik.
Lubelskie przedstawienie jest efektem współpracy zespołu Teatru im. Andersena z holenderskim teatrem tańca i ruchu „deStilte” z Bredy pod przewodnictwem Jacka Timmermansa. Holenderski zespół specjalizuje się w tworzeniu spektakli tańca współczesnego dla młodych widzów.
Akcja przedstawienia dzieje się miejscu przypominającym sierociniec lub internat, w którym zgromadzone są dzieci. Prowadzi go kobieta, która czyta właśnie „Alicję w krainie czarów”. W spektaklu podstawowym środkiem wyrazu jest ruch, pada tylko kilka zdań z powieści czytanej przez kobiecą postać.
Lubelskie przedstawienie powstało w oparciu o pomysł Jacka Timmermansa, który jest reżyserem spektaklu. Dla niego „Alicja w krainie czarów” to wiele historii - o fantazji, o rzeczach irracjonalnych, niezrozumiałych - inspirujących wyobraźnię, dzięki czemu można odkrywać nowe znaczenia.
„To łatwiejsze dla dzieci niż dla dorosłych. Dzieci są bardziej elastyczne, nie tylko gdy chodzi o ciało, ale też umysł” – powiedział Timmermans.
Jak dodał, u dorosłych dominuje myślenie przyczynowo–skutkowe, poszukują oni i chcą rozumieć powody, przyczyny tego, co się dzieje. Natomiast dzieci potrafią odnaleźć się w kompletnie innym świecie – nieracjonalnym i nieoczywistym.
Spektakl „Alicja w krainie czarów” przeznaczony jest dla widzów od 7 roku życia. Premiera - w sobotę.
W związku z premierą Teatr im. Andersena organizuje w ostatni weekend września warsztaty pt. „Każdy z nas ma w sobie coś z Alicji”. Warsztaty – w formie ćwiczeń praktycznych - przeznaczone są dla nauczycieli, instruktorów, pedagogów, studentów i tych, którzy wykorzystują w codziennej pracy szeroko rozumiane narzędzia teatru, np. techniki dramy, teatr improwizacji.
Powieść „Alicja w Krainie Czarów” (ang. „Alice's Adventures in Wonderland”) - uznana za arcydzieło literatury światowej - została opublikowana w 1865 r. To utwór z pogranicza snu i jawy, o magicznej podróży małej dziewczynki do fantastycznej krainy, gdzie wszystko jest możliwe. Jej autor, Charles Lutwidge Dodgson, wybitny brytyjski matematyk, wykładowca Oxfordu – opublikował ją pod pseudonimem Lewis Carroll.
Powieść Carrolla stała się inspiracją dla twórczości wielu artystów na świecie - filmowych i teatralnych, ale też muzyków i malarzy. Maciej Słomczyński, autor tłumaczenia „Alicji...” na język polski z 1965 r., w przedmowie do powieści pisał m.in., że „jest to zapewne jedyny wypadek w dziejach piśmiennictwa, gdzie jeden tekst zawiera dwie zupełnie różne książki: jedną dla dzieci i drugą dla bardzo dorosłych”. (PAP)
ren/ gma/