W ramach projektu „Litwa w Krakowie”, największej prezentacji kultury litewskiej w Polsce rozpoczynającej się 1 października, na monograficznej wystawie wybitnego malarza i kompozytora Mikalojusa Konstantinasa Ciurlionisa pokazanych zostanie około 100 prac.
Jak poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej w Wilnie, zostały one ubezpieczone na rekordową na Litwie sumę 15 mln euro.
„Prace Ciurlionisa są najdrożej wycenianymi dziełami na Litwie” - powiedział dyrektor Muzeum Sztuki M. K. Ciurlionisa Osvaldas Daugelis. Poinformował, że trwają już przygotowania do przewozu obrazów, które chronić będzie uzbrojona eskorta.
Litewski malarz i kompozytor Mikalojus Konstantinas Ciurlionis (1875–1911), który studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, to jeden z najbardziej oryginalnych modernistów Europy Środkowej i Wschodniej.
Twórczość artysty łączy elementy symbolizmu z neoromantyzmem, a także abstrakcjonizmem. Ciurlionis wzbogacał swoje obrazy, pisząc do nich muzykę - sonaty, preludia.
Na ekspozycji w Krakowie wystawiane będą obrazy i grafiki oraz albumy ze szkicami; można będzie wysłuchać jego muzycznych kompozycji, zobaczyć fotografie ważnych dla artysty ludzi i miejsc, m.in. Warszawy.
W sumie projekt „Litwa w Krakowie”, który potrwa do końca stycznia, obejmie pięć wystaw. W Zamku Królewskim na Wawelu wystawiony będzie arras Zygmunta Augusta ze zbiorów Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie, a także współczesna fotografia i sztuka z tego kraju. Odbędą się koncerty, spektakle i spotkania z litewskimi pisarzami, m.in. Tomasem Venclovą i najpopularniejszą współczesną litewską powieściopisarką Kristiną Sabaliauskaite.
Litwa będzie też gościem honorowym 19. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Litewscy autorzy wystąpią także podczas Festiwalu Conrada, a książki wszystkich festiwalowych gości będą dostępne dla czytelników w polskich przekładach.
Prezentacji kultury litewskiej w Polsce przypada w roku 25-lecia odzyskania przez Litwę niepodległości. Patronat nad przedsięwzięciem sprawują ministrowie kultury obu krajów, Małgorzata Omilanowska i Sarunas Birutis. Przy organizacji projektu współpracują najpoważniejsze litewskie i polskie instytucje kultury, a koordynatorem jest Litewski Instytut Kultury.
"Bogaty i wszechstronny program projektu +Litwa w Krakowie+ to okazja, by przeanalizować na nowo litewsko-polskie związki kulturalne i zobaczyć, jak funkcjonują one współcześnie" – powiedziała PAP dyrektor Litewskiego Instytutu Kultury Ausrine Zilinskiene. Jak podkreśliła, artyści i prace, które będą prezentowane w Krakowie, "to najpiękniejsze i najbardziej inspirujące przykłady wzajemnego oddziaływania pomiędzy kulturami obu krajów, pozwalające równocześnie uchwycić specyfikę i odmienność współczesnej kultury litewskiej".
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
ulb/ kar/