Pochodzący z XVI wieku hełm rycerski oraz kilkadziesiąt prac polskich artystów współczesnych można zobaczyć od piątku w Muzeum Narodowym. Wystawa prezentuje dzieła sztuki zakupione przez placówkę w 2012 r.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów, najcenniejszym eksponatem zakupionym w tym roku przez placówkę jest hełm rycerski z XVI w. „Pochodzi z warsztatu nieznanego płatnerza, prawdopodobnie z obszaru Francji. Jest zdobiony ornamentem roślinnym oraz przedstawieniami figuralnymi pokazującymi biblijnego Dawida oraz proroka Samuela” - powiedziała Kowalów.
Hełm pochodzi ze zbiorów artysty i znanego kolekcjonera Franciszka Starowieyskiego.
W tym roku zbiory wrocławskiego Muzeum Narodowego wzbogaciły się również o 25 dzieł polskich artystów współczesnych. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. collage Eugeniusza Geta Stankiewicza i obrazy olejne Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego.
Na ekspozycji pokazywane są także przykłady rzemiosła artystycznego – w tym prace Jerzego Chodurskiego, Andrzeja Kucharskiego i Władysława Garnika. „Unikatowa w tym zestawie jest monumentalna i misternie skonstruowana forma ze szkła wykonana przez Henryka Albina Tomaszewskiego - jednego z najwybitniejszych polskich artystów szklarzy” - dodała Kowalów.
Muzeum Narodowe zakupiło również trzy prace rzeźbiarki Marii Pinińskiej-Bereś, zaliczanej przez krytyków do najwybitniejszych artystek okresu powojennego. „Jej prace wykonane z różowej tkaniny tworzą wyraźną aluzję do kobiecego ciała i jego erotycznej atmosfery i bywają zaliczane do nurtu feministycznego w sztuce” - tłumaczyła rzeczniczka.
Kupiono także prace z obszaru fotografii artystycznej. Kolekcja wrocławskiego muzeum wzbogaciła się o dzieła Stefana Wojneckiego, Krzysztofa Pruszkowskiego oraz Zdzisława Sosnowskiego.
Wrocławska kolekcja polskiej sztuki współczesnej jest jedną z największych w kraju. Liczy ponad 20 tys. eksponatów. To bogaty zbiór malarstwa, grafiki i rysunku, rzeźby, fotografii i zapisów sztuki konceptualnej. Prace są przykładami tendencji nowoczesnych w polskiej sztuce - od modernizmu pierwszych dekad XX w. po najnowsze trendy artystyczne.
Zakup nowych dzieł dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawę można oglądać do 30 grudnia. (PAP)
pdo/ abe/