"Epoka napoleońska w drukach i rękopisach" to temat otwartej w piątek wystawy w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Wśród eksponatów oglądać można m.in. rękopis z 1809 roku opatrzony czerwoną lakową pieczęcią z napisem "Cesarz Francuzów".
Epoka napoleońska - jak informuje Barbara Maresz z śląskiej książnicy - ma bardzo bogatą dokumentację piśmienniczą i ikonograficzną. "W Bibliotece Śląskiej zachowało się wiele ciekawych materiałów pokazujących różnorodne oblicze tamtych czasów oraz postać głównego bohatera epoki – Napoleona Bonaparte. Wystawa prezentuje najcenniejsze +Napoleoniana+ ze zbiorów specjalnych naszej książnicy" - powiedziała PAP Maresz.
Do najcenniejszych zaliczane są m.in. dwa rękopisy opatrzone pieczęciami. Pierwszy z nich pochodzi z 1809 roku i jest to list "Rządu Centralnego Woyskowego Tymczasowego Obydwóch Galicyów do Mikołaja Drozdowskiego w sprawie mianowania go na stanowisko Asesora Kommisyi Dozoru Poczt". Dokument zawiera ślady czerwonej pieczęci lakowej z widocznym fragmentem tłoczenia - "Cesarz Francuzów". Drugi z rękopisów to dyplom doktorski uzyskany na wydziale prawa Uniwersytetu Krakowskiego w 1810 roku. Został on opatrzony pieczęcią tuszową "Napoleon Wielki".
Z kolekcji tzw. druków ulotnych Biblioteki Śląskiej wybrano wydawnictwa z lat 1806-1812, związane m.in. z pobytami cesarza w różnych miastach polskich. "Są to m.in. wiersze okolicznościowe na cześć Napoleona, druki rozrzucane w miastach, do których wkraczały wojska napoleońskie" - powiedziała Maresz.
Ślady po epoce napoleońskiej odnaleźć można również w unikatowej kolekcji Biblioteki Teatru Lwowskiego, które znajdują się w posiadaniu książnicy. Większość to sztuki nigdy nie wydane drukiem i zachowane jedynie w rękopisie, często tylko w lwowskim zbiorze. "Unikatowy jest rękopis sztuki +Zaślubiny z rozkazu Napoleona+, wykorzystywany w teatrze lwowskim w latach 1843-1861. Autorami komedii-wodewilu w dwóch aktach byli francuscy pisarze Auguste Bourgeois oraz Dumanoir, a przekładu dokonał w Wilnie w 1843 roku Oskar Milewski. Jest to jedyny egzemplarz tej sztuki w zbiorach polskich" - informuje Biblioteka Śląska.
Maresz dodała, że na tej ekspozycji nie mogło zabraknąć również komedii "Madame Sans-Gene", której tytułową bohaterką jest Catherine Lefebvre - oberżystka i praczka, ale też księżna Gdańska i żona marszałka Francji - pojawiająca się w jednej z wielu anegdot legendy napoleońskiej. "+Madame bez żenady+ słynęła z tego, że mówiła często wprost Napoleonowi o czym myśli" - opowiada Maresz. Egzemplarz zawiera m.in. lwowską obsadę aktorską, gdzie odnotowane jest nazwisko wybitnego aktora Ferdynanda Feldmana, który przez wiele lat odtwarzał postać cesarza.
Ekspozycja "Epoka napoleońska w drukach i rękopisach" towarzyszy sesji naukowej poświęconej czasom napoleońskim, która odbywa się w katowickiej bibliotece. Będzie prezentowana w piątek i sobotę w holu Biblioteki Śląskiej. Prezentowane materiały pochodzą ze zbiorów Biblioteki Śląskiej i Archiwum Państwowego w Katowicach.(PAP)
ktp/ abe/