Prezentacje teatralne i gry piknikowe z elementami groteski, absurdu oraz nieszablonowego humoru charakterystycznego dla dadaistów, towarzyszyć będą niedzielnemu finisażowi wystawy "Dada Impuls" w łódzkim Muzeum Sztuki.
"+Dada Impuls+ to wyjątkowa prezentacja sztuki dadaistycznej. Ponad 300 dzieł z kolekcji Egidio Marzony, włosko-niemieckiego kolekcjonera, prezentowaliśmy w muzeum od czerwca. Z wieloma z nich polscy odbiorcy mieli okazję zapoznać się po raz pierwszy" – podkreślił Błażej Filanowski z Muzeum Sztuki w Łodzi.
Piknik dadaistyczny w niedzielne popołudnie rozpocznie zwiedzanie wystawy w towarzystwie jej kuratorów: Pauliny Kurc-Maj i Pawła Polita. Ekspozycja obejmuje około 300 obrazów, grafik, rysunków, rzeźb, druków - oraz archiwaliów. Są wśród nich prace tak ważnych twórców jak Marcel Duchamp, Kurt Schwitters, Jean Arp, Sophie Taeuber-Arp, Man Ray, Max Ernst, Francis Picabia, Hans Richter, Marcel Broodthaers, Stephen Kaltenbach, Barry Flanagan, Bruce Nauman, Ray Johnson, Arman, Daniel Spoerri, Claes Oldenburg, Andy Warhol i Richard Hamilton.
Na muzealnym dziedzińcu najmłodsi będą mogli obejrzeć spektakl "Wombat nie śpi" grupy teatralnej Sztuka Ciała, realizującej się w projektach skupionych na sztuce pantomimy i teatrze ruchu. Dla dorosłych przygotowano interaktywny projekt performatywno-teatralny "Kobieta kalendarz", dotykający tematyki kobiecości.
Nie zabraknie rozrywek i gier piknikowych – organizatorzy przyprawili je elementami groteski, absurdu i nieszablonowego humoru, charakterystycznego dla dadaistów i futurystów. Dla wielbicieli filozofii uruchomiony zostanie Generator Pytań Egzystencjalnych – każde pytanie będzie można wypisać na koszulce za pomocą szablonów i farb w sprayu. Miłośnicy literatury będą mogli spróbować sił w tworzeniu poematów automatycznych.
Na dziedzińcu muzeum przy ul. Więckowskiego pojawią się Zaskakujące Maszyny do Tworzenia Rysunków Automatycznych, które – według organizatorów - zaciekawią nie tylko zwolenników inżynierii. Będzie można zagrać w szachy z mistrzem tej gry Piotrem Straupiszem. To nawiązanie do postaci Marcela Duchampa, który nie tylko był świetnym szachistą, ale motywy szachowe często umieszczał w swojej twórczości plastycznej.
Dadaizm był międzynarodowym ruchem artystyczno-literackim zapoczątkowanym na początku XX wieku. Jego główne hasła to dowolność wyrazu artystycznego i zerwanie z wszelką tradycją. Charakterystyczna dla dadaistów była postawa przekory wobec zastanych konwencji artystycznych.(PAP)
agm/ dym/