200 rekonstruktorów weźmie udział w edukacyjnej inscenizacji historycznej Pogranicze '39, przygotowanej przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Inscenizacja odbędzie się 8 września na terenie Parku Etnograficznego Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku.
Inscenizacja będzie nawiązywała do wydarzeń, jakie rozegrały się na ziemiach polskich w pierwszych dniach po wybuchu II wojny światowej. Tłem historycznym będą walki stoczone przez Armię Modlin między 1 a 4 września 1939 r. oraz sytuacja na pograniczu ziem należących do II Rzeczpospolitej i III Rzeszy.
Jak podała PAP Alicja Bittner z Muzeum II Wojny Światowej inscenizacja „Pogranicze ‘39” ma charakter edukacyjny i jej celem jest przekazanie wiedzy historycznej oraz zobrazowanie sytuacji w Polsce tuż po wybuchu wojny.
Według organizatorów w projekcie udział weźmie ok. 200 rekonstruktorów, którym skansen w Olsztynku, leżący przed II wojną światową na terenie III Rzeszy, posłuży za idealną scenografię do narracji o bohaterstwie polskich żołnierzy i odgrywania scen bitewnych.
"Ważnym prezentowanym wątkiem będzie los polskiej ludności cywilnej, zmuszonej do opuszczenia swoich domów w pierwszych dniach września. Muzeum II Wojny Światowej przygotowało wyjątkową formułę inscenizacji i zaaranżowanie terenu, które pozwolą na samodzielne poruszanie się widzów po miejscu odtwarzanych działań wojennych" – powiedział Mateusz Jasik z działu edukacyjnego Muzeum II Wojny Światowej.
Dodał, że uczestnicy będą mogli przenieść się niemal w sam środek wydarzeń rozgrywających się na ziemiach polskich w pierwszych dniach II wojny światowej, a obszar skansenu w Olsztynku, zajmujący ponad 60 hektarów, zostanie na jeden dzień przemieniony w polską osadę zajmowaną przez wojska niemieckie.
Oprócz militarnych potyczek uczestnicy zobaczą jak wyglądała praca Przysposobienia Wojskowego Kobiet oraz służb medycznych. Program inscenizacji został przygotowany w taki sposób, aby mogły w niej uczestniczyć również rodziny z dziećmi.
Dla miłośników pojazdów militarnych z epoki również nie zabraknie atrakcji. Będą mieli okazję zobaczyć repliki pojazdów będących na wyposażeniu armii niemieckiej: czołg PzKpfwII, samochód opancerzony SdKfz222, o nazwie własnej Gretchen, samochód opancerzony Kfz13, samochody ciężarowe Mercedes i Peugeot oraz motocykle. Walczących po stronie polskiej będą wspierały 3 samochody pancerne wz.34. (PAP)
ali/ ls/