30 koncertów zaplanowano podczas 48. Międzynarodowego Festiwalu Organowego organizowanego przez filharmonię w Koszalinie. Impreza rozpocznie 4 lipca i będzie trwała do 29 sierpnia. Wystąpią wykonawcy z Austrii, Białorusi, Niemiec, Norwegii, Włoch i Polski.
„Repertuar festiwalu obejmuje szeroki przekrój, począwszy od muzyki XVII-wiecznej aż po współczesną. Różnorodna będzie również stylistyka koncertów. Oprócz organistów wystąpią zespoły kameralne, wokalne oraz chóry” – poinformował we wtorek na konferencji prasowej dyrektor filharmonii Robert Wasilewski.
Na festiwalu po raz pierwszy wystąpi założony przez polskich księży – trzech tenorów i barytona - zespół wokalny Servi Domini Cantores. Ciekawie zapowiadają się również występy białoruskiej Orkiestry Bałałajkowej Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku.
Na inauguracji 4 lipca w koszalińskiej katedrze wystąpi wybitny austriacki organista katedry św. Stefana w Wiedniu Peter Planyavsky. Będzie mu towarzyszyć Orkiestra Filharmonii Koszalińskiej pod batutą Małgorzaty Bornowskiej i Chór Opery na Zamku w Szczecinie.
Podczas koncertu zabrzmi m.in. Fantasia B-dur Alexandra Pierre Françoisa Boely, utwory Feliksa Mendelssohna Bartholdiego, "Berlinner Messe" na chór i orkiestrę współczesnego fińskiego kompozytora Arvo Parta.
Festiwal zwieńczy 29 sierpnia koncert organisty Radosława Marca, sopranistki Donaty Hoppel, Chóru Canzona, Żeńskiego Kameralnego Chóry Kanon, Chóru Mniejszości Ukraińskiej Potik i Orkiestry Filharmonii Koszalińskiej pod dyrekcją Radosława Wilkiewicza.
W koszalińskiej katedrze zabrzmią wówczas m.in. III Koncert Brandenburski Jana Sebastiana Bacha, Alleluja z oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Haendla i Agnus Dei z „Mszy Koronacyjnej” Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Oprócz Koszalina festiwalowe koncerty będą się odbywać w kościołach w Białogardzie, Bobolicach, Darłowie, Dźwirzynie, Sarbinowie i Szczecinku. Szczegółowy program imprezy można znaleźć na stronie internetowej Filharmonii Koszalińskiej.
Międzynarodowy Festiwal Organowy w Koszalinie jest trzecią pod względem stażu imprezą tego typu w Polsce. Starsze od niego są jedynie: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej (w tym roku odbywa się po raz 57) i Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim (w tym roku odbywa się po raz 50).
O organizacji festiwalu zdecydowały walory znajdujących się w koszalińskiej katedrze organów o barokowym brzemieniu. Instrument jest oceniany przez fachowców za jeden z najlepszych w Polsce. Organy mają 50 głosów, 3 manuały, 3 wolne kombinacje i pedał. Łącznie składają się z 3419 piszczałek. (PAP)
sibi/ ls/