Relacje pomiędzy ekonomią i kulturą - to temat trzeciej edycji Dni Kultury Żydowskiej Adlojada w Szczecinie. Trzydniowe spotkania z kulturą żydowską rozpoczną się 18 marca. W programie znalazły się m.in. dyskusje, warsztaty, wystawy.
Prof. Jerzy Madejski z Uniwersytetu Szczecińskiego i Polskiego Towarzystwa Autobiograficznego powiedział w środę dziennikarzom, że temat przewodni tegorocznej Adlojady, czyli związki ekonomii i kultury w kontekście tradycji judaistycznej, to wyzwanie dla organizatorów.
Madejski ocenił, że podjęcie tego tematu to dobry sposób, żeby zapoznać się z inną kulturą, "a nawet mierzyć się z pewnymi stereotypami, które są utrwalone w świadomości społecznej - zarówno po stronie polskiej, jak i żydowskiej, czy izraelskiej".
Jak poinformował, w tym kontekście omówiona zostanie instytucja kibucu. Okazją do tego będzie dyskusja wokół książki "Byliśmy przyszłością" izraelskiej autorki Jael Neeman, w której udział weźmie m.in. tłumaczka książki.
"To bardzo ciekawa autobiografia, opowiadająca o tym, czym jest kibuc - z perspektywy samej autorki, ale również czym jest kibuc - jako instytucja edukacyjna, polityczna czy filozoficzna" - powiedział Madejski. O życiu w kibucu Alonim opowie jego mieszkanka, studiująca na jednej ze szczecińskich uczelni.
Podczas tegorocznej Adlojady zaplanowano także m.in. sympozjum i panel dyskusyjny, poświęcone filozofii i ekonomii, warsztaty dla nauczycieli z interpretacji literatury podróżniczej, a także wykłady historyków sztuki o tradycji judaistycznej w malarstwie i architekturze.
W programie znalazły się również dwie wystawy fotograficzne: "Jerozolima - miasto zaklęte w kamieniu" autorstwa Miry Jarmołowicz i "Żydowskie tematy" Tomasza Najdera. Można będzie też wysłuchać koncertu muzyki żydowskiej w wykonaniu Chóru Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie "Remedium".
Tegoroczny festiwal zakończy spotkanie promocyjne poświęcone publikacji "Adlojada. Biografia i świadectwo.
Nazwa Adlojada oznacza radosną, purimową paradę uliczną. Pierwsza Adlojada odbyła się w Tel-Awiwie w 1912 roku. Świąteczne parady uliczne spopularyzował mer tego miasta.
Organizatorami Dni Kultury Żydowskiej Adlojada są Muzeum Narodowe w Szczecinie oraz wydziały: filologiczny i humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego, a także Polskie Towarzystwo Autobiograficzne i Secesja Cafe. (PAP)
res/ agz/ jbr/