Kobiety zakopiańskiego modernizmu - to główny temat rozpoczynających się w sobotę w Zakopanem 39. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego. Ten najstarszy festiwal muzyki klasycznej pod Giewontem potrwa do końca lipca.
Jak zapowiedziała Joanna Domańska, główna organizatorka wydarzenia, będzie ono przebiegało w trzech nurtach. „Będą koncerty muzyki klasycznej i muzyki podhalańskiej oraz spotkania dyskusyjne” – powiedziała PAP Domańska.
Jedno ze spotkań będzie poświęcone roli kobiet w życiu Karola Szymanowskiego, podczas którego będzie mowa o jego matce, siostrze i siostrzenicy. Innym tematem będzie wątek kobiet zakopiańskiego modernizmu poświęcony przyjaciółkom kompozytora czyli Helenie Rojównej, Zofii Stryjeńskiej, Marusi Kasprowiczowej i innym wybitnym postaciom.
Jedno ze spotkań będzie poświęcone 90. rocznicy śmierci góralskiego skrzypka Bartusia Obrochty, którego muzyką inspirował się Szymanowski. W ramach festiwalu odbędzie się również spektakl teatralny opowiadający o niespełnionej miłości Zofii Nałkowskiej do Karola Szymanowskiego.
Interesująco zapowiada się także rekonstrukcja wesela góralskiego. „To będzie bardzo widowiskowe wydarzenie, które rozpocznie się w zakopiańskiej willi Szymanowskiego. Orszak weselny przejedzie konnymi zaprzęgami przez Zakopane do festiwalowego namiotu na Równi Krupowej” – zapowiedziała organizatorka.
Karol Szymanowski w 1923 r. był drużbą na góralskim weselu Heleny Rojówny i Mieczysława Rytarda. Było to jedno z większych wydarzeń towarzyskich ówczesnego Zakopanego.
Podczas 39. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego będzie można posłuchać archiwalnych nagrań muzyki góralskiej. Jedno z nich wykonał w 1914 r. Juliusz Zborowski na fonografie Edisona. Są to najstarsze nagrania muzyki góralskiej, zapisane na celuloidowych wałkach. Kolejne to wydawnictwo Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk prezentujące nagrania muzyki góralskiej z 1952 r. Wówczas w 15. rocznicę śmierci Karola Szymanowskiego w Zakopanem zorganizowano konkurs muzyk góralskich, które zarejestrowano.
Dopełnieniem festiwalu będzie filmowa prezentacja operetki Szymanowskiego pod tytułem „Loteria na mężów, czyli narzeczony nr 69”. To filmowy zapis światowej prapremiery nagrany w 2007 roku przez Operę Krakowską.
„O niepowtarzalnym, indywidualnym charakterze Festiwalu decyduje połączenie muzyki klasycznej z autentyczną muzyką podhalańską, która była źródłem inspiracji Karola Szymanowskiego z ostatnim okresie jego twórczości” – mówiła Domańska.
11 wydarzeń odbędzie się w różnych wnętrzach związanych z historią Zakopanego.
Podczas 39. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego wystąpią m.in. Orkiestrę Aukso oraz wybitnych solistów: flecistę Łukasza Długosza pianistę Tianyu Zhou, skrzypka Janusza Wawrowskiego, Kwartet Airis, sopranistkę Ewę Biegas, a także laureata pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Karola Szymanowskiego, Katowice 2012 . Oscara Pradosa z Hiszpanii.
Wydarzenie zakończy się 31 lipca. Organizatorem festiwalu jest Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego.(PAP)
szb/ agz/