22.09.2016–22.09.2016
22 września po raz pierwszy w Polsce odbędzie się Aukcja Sztuki Dawnej. Mistrzowie XVI-XVIII wieku. Pod młotek pójdzie ponad 50 renesansowych i barokowych arcydzieł, powstałych w najważniejszych ośrodkach ówczesnej Europy – we Włoszech, Flandrii i Holandii. Do czwartku trwa też wystawa obiektów (godz. 11-19) w Domu Aukcyjnym DESA Unicum (ul. Marszałkowska 34-50) - wstęp wolny.
Dzieła sprzed kilkuset lat są pełne tajemnic. Bywa, że nieopisana praca okazuje się białym krukiem. Jeden z obrazów wrześniowej aukcji, określony ogólnikowo jako „szkoła włoska”, okazał się dziełem mistrza, którego prace znajdują się obecnie w zbiorach paryskiego Luwru, petersburskiego Ermitażu oraz w Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie. Barokowe płótno o mrocznej stylistyce przedstawia kobietę, która trzyma w dłoni gołębicę. Ucho dziewczyny ozdobione jest kolczykiem z perłą. Symbolika atrybutów umożliwiła rozpoznanie w niej alegorii czystości i zaprowadziła badaczy ku Florencji, której patronka przedstawiana była w podobny sposób. Charakterystyka XVII-wiecznego, tętniącego życiem miasta kupieckiego wraz z analizą powstających w tamtym okresie dzieł potwierdziła tezę historyków. To właśnie Simone Pignoni, malarz związany z dworem książęcym, był autorem słynnych, barokowych alegorii. Prace Pignionego można podziwiać obecnie na całym świecie, w DESA Unicum jego obraz będzie licytowany od 16 tys. zł.
Zaskakujące odkrycia dotyczą nie tylko autorstwa dzieł. Jedna z prac dostępnych na Aukcji Mistrzowie Dawni to niezwykle precyzyjne powtórzenie arcydzieła Paolo Veronese’a, jednego z najwybitniejszych włoskich malarzy renesansowych. Oryginalna „Alegoria Cnoty i Występku”, stworzona przez mistrza w 1567 roku na zlecenie cesarza Rudolfa II, znajduje się w zbiorach Frick Collection w Nowym Jorku. Wersja, która pojawi się na październikowej licytacji, jest łudząco podobna, charakteryzuje ją wybitny kunszt i precyzja.
Kolejne ciekawe odkrycie mocno wpisane jest w ducha XVII-wiecznej Europy. „Astrea i Celadon” to tytuł zarówno szalenie poczytnego ówcześnie romansu, jak i kolejnego płótna wrześniowej licytacji. Obraz krył w sobie jednak pewną tajemnicę. Dlaczego właśnie ten tytuł opisuje przedstawienie młodzieńca, starającego się w korze drzewa wykuć sekretne słowa? W jaki sposób koresponduje z treścią romansu? Do pasji doprowadzało historyków sztuki odkrycie odpowiedzi. Aby rozwiązać zagadkę, nawiązano kontakt z emerytowaną profesor literatury z Bostonu. Wybitna badaczka po analizie tysięcy stron książki przypisała do obrazu konkretny fragment powieści, odnoszący się do symbolicznego momentu romansu dwójki bohaterów. Te i wiele innych historii kryje się we wszystkich pracach Dawnych Mistrzów – pełnych odniesień, alegorii, sekretów. Dzieła te są niezwykle wartościowe ze względu na pochodzenie oraz bezcenne, gdy idzie o ilość ukrytych w nich historii i znaczeń.
Organizatorem wystawy i aukcji jest DESA Unicum.
Więcej informacji o aukcji oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum: https://desa.pl/pl/auctions/347/aukcja-sztuki-dawnej-mistrzowie-xvi-xviii-wieku-22-wrzesnia-2016-godz-19
Źródło: Business & Culture