Wybitny niemiecki językoznawca prof. Ernst Frideryk Koerner otrzymał w czwartek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczony jest twórcą historiografii lingwistycznej, od wielu lat współpracuje z UMK.
Senat UMK tytuł doktora h.c. przyznał prof. Koernerowi "w dowód uznania dla twórcy historiografii językoznawstwa i zasługi dla lingwistyki polskiej". Wręczenie wyróżnienia odbyło się podczas inauguracji nowego roku akademickiego.
Prof. Koerner urodził się w 1939 r. w Mlewcu koło Torunia w niemieckiej rodzinie zasłużonej dla historii Torunia; w 1919 r. rodzina przyjęła polskie obywatelstwo. W 1945 r. rodzina przeprowadziła się do Niemiec. Jego ojciec służył w polskiej kawalerii, a pradziadek Theodor Eduard Koerner był w latach 1842-1871 burmistrzem Torunia, jednym z inicjatorów budowy pomnika Kopernika na toruńskim rynku.
Uczony studiował na uniwersytetach w Getyndzie, Berlinie, Edynburgu i Giessen, a doktorat uzyskał w Vancouver. Przez 25 lat pracował na uniwersytecie w Ottawie, a po przejściu na emeryturę przeniósł się do Berlina i związał z Zentrum fuer Allgemeine Sprachwissenschaft.
Prof. Koerner jest wybitnym językoznawcą i historykiem językoznawstwa. Wśród jego licznych prac naukowych, tłumaczonych na wiele języków, znalazła się wielotomowa historia językoznawstwa obejmująca czasy od kultury sumeryjskiej po współczesność. Jest wydawcą kilkuset tłumaczeń, opracowań i wydań krytycznych prezentujących dorobek światowego językoznawstwa.
Odrębnym obszarem zainteresowań prof. Koernera jest językoznawstwo polskie, ma nieocenione zasługi dla jego popularyzacji w światowej nauce. Od wielu lat współpracuje z Wydziałem Filologicznym UMK, a w 2000 r. ustanowił Fundusz Naukowo-Badawczy im. Theodora Koernera przyznający granty dla studentów i pracowników toruńskiego uniwersytetu, z którego od 2000 r. skorzystało 22 osób.
W inauguracji roku akademickiego na UMK uczestniczył wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Obecni byli liczni parlamentarzyści m.in. wicemarszałek Senatu Maria Koc i przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru.
Na UMK studiuje około 25 tys. studentów (w toruńskim kampusie – ponad 19 tys., bydgoskim kampusie około 6 tys.). W roku 2016/2017 na studiach stacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych magisterskich rozpoczęło naukę ponad 8 tys. osób. Absolwentami UMK w roku 2015/2016 zostało 5 637 osób. Na UMK studiuje też ponad 950 doktorantów. W UMK w roku 2015/2016 studiowało 397 studentów cudzoziemców, z czego 31 to osoby pochodzenia polskiego. (PAP)
rau/ mrt/