21 artystycznych instalacji przestrzennych i dźwiękowych oraz projekcji wideo złoży się na ósmą edycję gdańskiego Festiwalu Narracje. Na miejsce tegorocznej, rozpoczynającej się w piątek, imprezy wybrano historyczną dzielnicę położoną w centrum miasta - Biskupią Górkę.
Narracje odbywają się co roku w innym miejscu Gdańska. Zgodnie z zamysłem organizatorów, wskazany przez nich kurator wyznacza ogólne hasło danej edycji i dobiera artystów, którzy poznają dany fragment miasta i wykonują prace inspirowane tym miejscem. Prace te są prezentowane na terenie dzielnicy w czasie dwóch festiwalowych dni.
Decyzją kuratora tegorocznej edycji Festiwalu Stacha Szabłowskiego hasło Narracji w 2016 roku brzmi „Królestwo 60,8 m n.p.m” (na taką właśnie wysokość wznosi się Biskupia Górka).
„Do przyjścia na Biskupią Górkę w trakcie festiwalu namawiałbym zarówno tych, którzy już tam byli, jak i tych, którzy nie znają tego miejsca. Dla tych drugich może to być tak wielkie odkrycie, jakim było dla mnie, kiedy po raz pierwszy wszedłem do tej dzielnicy – unikalnej, niepodobnej do żadnej innej, stanowiącej swoiste miasto w mieście” - powiedział PAP kurator Festiwalu Stach Szabłowski dodając, że dla tych, którzy znają już Biskupią Górkę, Narracje mogą być z kolei okazją do spojrzenia na tą część miasta z innej perspektywy.
„Mieliśmy taki plan, by w tego miejscu, które wygląda jak scenografia do realizacji jakiegoś scenariusza, posłużyć się fikcją jako metodą do opowiedzenia o rzeczywistości” – powiedział PAP Szabłowski dodając, że za sprawą wspomnianego założenia w festiwalowych instalacjach pojawią się np. ślady Jeana Geneta, bohaterowie szekspirowskiego dramatu „Henryk IV” czy też postać XVIII-wiecznego gdańszczanina – lekarza i astronoma Nathanaela Wolffa, który urządził na Biskupiej Górce obserwatorium astronomiczne nazwane „Dostrzegalnią gwiazd”.
Jak zaznaczył Szabłowski, w festiwalowych pracach występują też dzisiejsi mieszkańcy Biskupiej Górki: jeden z artystów użył w swojej dźwiękowej instalacji ich głosów, a inny twórca inspirował się miejscami szczególnie ulubionymi przez najmłodszych mieszkańców tej historycznej dzielnicy.
Wśród 21 projektów, które złożą się na tegoroczne Narracje, znajdą się m.in. prace Michała Marczaka i Normana Leto, Honoraty Martin, Mariusza Warasa, Witka Orskiego, Anny i Adama Witkowskich, Zorki Wollny i Andrzeja Wasilewskiego czy Karoliny Freino.
Instalacje dostępne będą dla zwiedzających w piątek i sobotę w godz. 18-24. Można je będzie oglądać samodzielnie, ale organizatorzy zapraszają też na rozpoczynające się co 15 minut, spacery z przewodnikami. Pełną listę instalacji wraz z mapą pokazującą ich lokalizację oraz szczegółowym programem festiwalu można znaleźć na stronie www.narracje.eu.
Integralną częścią Narracji będzie też spektakl z udziałem mieszkańców Biskupiej Górki zatytułowany „Nasze królestwo jest stąd” przygotowany przez Ritę Jankowską i Wojciecha Ostrowskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Waga.
W ramach Narracji odbędą się także koncerty zaplanowane na oba festiwalowe wieczory w klubie mieszczącym się w siedzibie Gdańskiej Szkoły Wyższej przy ul. Biskupiej 24B. Zagrają m.in. Lutto Lento, Czarny Latawiec, Der Father oraz Łukasz Rychlicki i Paweł Szpura.
Organizatorzy Narracji - Instytut Kultury Miejskiej i Gdańska Galeria Miejska - przygotowali też ofertę dla młodych miłośników sztuki. Będą to specjalne spacery trasą instalacji dedykowane dzieciom, a także warsztaty twórcze.
Biskupia Górka to historyczna dzielnica Gdańska leżąca w bezpośrednim sąsiedztwie Głównego Miasta. Przed wiekami na jej terenie działały folwarki, w XVI wieku rozpoczęto tam budowę różnego rodzaju umocnień, a później fortyfikacji mających służyć obronie Głównego i Starego Miasta. Na początku XIX wieku powstały tam choćby – zachowane do dziś - koszary. W najwyższym punkcie wzniesienia stoi z kolei zbudowane w latach 30. XX wieku schronisko młodzieżowe.
Na przełomie XIX i XX wieku u podnóża i na łagodnym stoku Biskupiej Górki wybudowano zespół kamienic, z których większość przetrwała do dziś.
Z Biskupiej Górki rozciąga się bardzo malowniczy widok na leżące nieopodal Główne Miasto z jego najważniejszymi zabytkami - Ratuszem Głównomiejskim czy Bazyliką Mariacką. (PAP)
aks/ agz/