Jeden z czołowych europejskich dyrygentów, Michaił Jurowski wystąpi z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus. Program koncertu wypełnią utwory wielkich kompozytorów niemieckich Ludwiga van Beethovena i Richarda Wagnera.
Solistką w "Miłosnej śmierci Izoldy" Wagnera będzie wybitna rosyjska mezzosopranistka Irina Papenbrock, która ma na swoim koncie uczestnictwo m.in. na Festiwalu w Bayreuth, na którym wystąpiła na specjalne zaproszenie Towarzystwa Wagnerowskiego.
Jurowski jest pierwszym dyrygentem gościnnym Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus i członkiem Rady Artystycznej Zespołu.
Koncert rozpocznie prezentacja twórczości Richarda Wagnera. Pod batutą Jurowskiego publiczność usłyszy nastrojowe Preludium do słynnego dramatu muzycznego "Tristan i Izolda" z 1859 r. „Tristan, jako starający się o rękę Izoldy, prowadzi ją do swego władcy i stryja. Oboje kochają się. Od nieśmiałej skargi niezaspokojonego pragnienia, od najdelikatniejszego drżenia aż po potężny wybuch tragicznej miłości przechodzi uczucie poprzez wszystkie fazy beznadziejnej walki z namiętnością, by pogrążyć się z powrotem w omdleniu, wygasnąć jakby w śmierć” – objaśniał Wagner skomponowany przez siebie utwór. Nastrojowym uzupełnieniem wstępu będzie finał dramatu, czyli "Miłosna śmierć Izoldy".
W programie znalazła się również "Idylla Zygfryda" - okolicznościowa kompozycja Wagnera pochodząca z 1870 roku. Utwór został napisany z okazji narodzin syna kompozytora. Dzieło jest wyrazem hołdu dla żony, dla której w tajemnicy kazał wykonać "Idyllę" pod jej oknem.
W drugiej części wieczoru wykonane będzie programowe dzieło Ludwiga van Beethovena – VI Symfonia F-dur „Pastoralna”. Pięcioczęściowe dzieło kompozytor opatrzył komentarzem „więcej uczucia niż malarstwa dźwiękowego”. W swoim dziele kompozytor nawiązuje do pieśni i tańców ludowych, stosuje również elementy ilustracyjne. W części II ilustruje odgłosy kukułki, słowika i przepiórki, a w części IV – burzy. Niesłabnąca popularność "Szóstej" przeczy tezie mówiącej o tym, że najlepsze Beethovenowskie symfonie to te, wyłącznie, nieparzyste.
Michaił Jurowski urodził się w Moskwie w 1945 r. Jest synem kompozytora Władimira Jurowskiego i wnukiem dyrygenta Davida Blocka. Jego synowie Władimir i Dmitrij są również światowej sławy dyrygentami. Michaił Jurowski dorastał w środowisku międzynarodowej sławy artystów byłego Związku Radzieckiego, takich jak Ojstrach, Rostropowicz, Kogan, Gilels czy Chaczaturian. Bliskim przyjacielem rodziny był Dmitrij Szostakowicz, z którym Michaił nie tylko często rozmawiał, ale również grywał na pianinie utwory na cztery ręce. Te doświadczenia miały ogromny wpływ na młodego muzyka. Nie jest więc przypadkiem, że obecnie Michaił Jurowski jest jednym z wiodących interpretatorów muzyki Szostakowicza. W 2012 r. Michaił Jurowski został uhonorowany trzecią Międzynarodową Nagrodą im. Szostakowicza przez Fundację im. Szostakowicza w Gohrisch.
Jurowski ukończył Konserwatorium w Moskwie, gdzie studiował dyrygenturę pod kierunkiem Leo Ginsburga oraz muzykologię pod kierunkiem Aleksieja Kandinsky'ego. Gdy mieszkał jeszcze w Rosji dyrygował w Teatrze Muzycznym im. Stanisławskiego i Niemirowicza-Danczenki w Moskwie, a w ostatnich latach swojego pobytu w Związku Radzieckim często dyrygował podczas spektakli w Teatrze Bolszoj.
Jurowski dyryguje najsłynniejszymi orkiestrami na świecie. Stale współpracuje z Semperoper w Dreźnie, był dyrygentem gościnnym w Komische Oper Berlin, pełnił funkcje m.in. dyrektora muzycznego i głównego dyrygenta w Nordwestdeutsche Philharmonie oraz Norddeutsche Philharmonie i Volkstheater w Rostocku, szefa muzycznego Opery w Lipsku, stałego dyrygenta gościnnego berlińskiej Rundfunk-Sinfonieorchester, Deutsche Oper w Berlinie, pierwszego dyrygenta gościnnego austriackiej Tonkünstler-Orchester oraz pierwszego dyrygenta WDR Rundfunkorchester w Kolonii.
Ostatnio występował wraz z orkiestrami filharmonii z Londynu, Warszawy i Sankt Petersburga, a także z Państwową Orkiestrą Symfoniczną z Moskwy.
W nadchodzącym sezonie 2016/2017 Michaił Jurowski będzie pracować przy "Ognistym Aniele" w Staatsoper Munich, a także "Jeziorze łabędzim" w La Scali. Wystąpi również podczas koncertów z Filharmonią w Belgradzie, Orquestra Sinfónica do Porto Casa da Música, Orchestre National de Bordeaux, King Capelle Copenhagen, Orkiestrą Filharmonii Londyńskiej, Orkiestrą Filharmonii im. Janáčka w Ostrawie oraz Sinfonią Iuventus w Warszawie.
W 1992 roku oraz 1996 roku otrzymał Nagrodę Niemieckich Krytyków Fonograficznych, a w 2001 roku nominację do nagrody Grammy za trzy płyty z muzyką orkiestrową Rimskiego-Korsakowa, które nagrał z Orkiestrą RSB.
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus została utworzona z inicjatywy Maestro Jerzego Semkowa na mocy rozporządzenia ministra kultury z dnia 1 października 2007 r. W skład Orkiestry wchodzą najzdolniejsi absolwenci i studenci uczelni artystycznych, którzy nie ukończyli 30. roku życia.
Sinfonia Iuventus współpracowała ze znakomitymi dyrygentami, takimi jak m.in.: Michaił Jurowski, John Axelrod, Gabriel Chmura, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki, Rafael Payare, Tadeusz Strugała, Charles Dutoit, Kazimierz Kord, Jerzy Salwarowski, George Tchitchinadze, Jan Krenz, Grzegorz Nowak, Tadeusz Wojciechowski, Julian Rachlin, oraz solistami, wśród których byli m.in. Yulianna Avdeeva, Abdel Rahman El Bacha, Alena Baeva, Claudio Bohórquez, Łukasz Długosz, François-René Duchâble, Lukas Geniušas, Krzysztof Jabłoński, Jakub Jakowicz, Alexander Kniazev, Andrei Korobeinikov, Bartosz Koziak, Ivan Monighetti, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Patrycja Piekutowska, Jadwiga Rappé, Jan Stanienda, Agata Szymczewska, Tatiana Szebanowa.
Od kwietnia 2009 roku Orkiestra jest członkiem Europejskiej Federacji Narodowych Orkiestr Młodzieżowych (EFNYO). W listopadzie 2013 roku Krzysztof Penderecki objął Orkiestrę Honorowym Patronatem Artystycznym. We wrześniu 2015 roku powołano Radę Artystyczną Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, w skład której wchodzą: prof. Tomasz Miczka, Jacek Kaspszyk, Michaił Jurowski, Łukasz Borowicz oraz Przemysław Fiugajski. Od września 2015 roku Dyrektorem Orkiestry jest Anna Kościelna.
Koncert Sinfonii Iuventus pod dyrekcją Michaiła Jurowskiego odbędzie się w sobotę 19 listopada w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.(PAP)
abe/ mow/