Koncert zespołu Amadeus Wind Ensemble, który odbędzie się 4 grudnia w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, poświęcony jest muzyce i postaci Wolfganga Amadeusa Mozarta w 225. rocznicę śmierci muzyka.
5 grudnia mija dwieście 225 lat od śmierci Wolfganga Amadeusa Mozarta. By upamiętnić tę rocznicę i oddać hołd największemu kompozytorowi wszech czasów, powstał - z inicjatywy młodego polskiego klarnecisty Krzysztofa Grzybowskiego - zespół Amadeus Wind Ensemble.
W skład zespołu wchodzą członkowie jednej z najlepszych orkiestr na świecie London Symphony Orchestra: Olivier Stankiewicz (obój), Andrew Marriner (klarnet), Thomas Lessels (klarnet), Timothy Jones (waltornia), Angela Barnes (waltornia), a także najwybitniejsi polscy instrumentaliści, soliści oraz członkowie najlepszych polskich orkiestr: Sebastian Aleksandrowicz (obój), Krzysztof Grzybowski (klarnet), Radosław Herdzik (klarnet), Artur Kasperek (fagot), Cezary Rembisz (fagot), Igor Szeligowski (waltornia), Marek Michalec (waltornia), Radosław Manthey (kontrabas).
Podczas koncertu w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej wykonane będą dzieła Mozarta na duży zespół dęty, w oryginalnej wersji – Serenada B-dur „Gran Partita” na 13 instrumentów dętych, skomponowana przypuszczalnie na początku 1781 r., w Monachium oraz także w aranżacji na zespół dęty "Uprowadzenie z seraju" - dzieło skomponowane przez Mozarta na przełomie 1781 i 1782 roku po przeprowadzce do Wiednia, na cześć świeżo poślubionej małżonki Konstancji Weber.
Orkiestra wystąpi pod batutą Krzesimira Dębskiego, a gościem specjalnym koncertu będzie aktor filmowy i teatralny, autor muzyki i tekstów piosenek Zbigniew Zamachowski. Wcieli się on w rolę Wolfganga Amadeusza Mozarta, prezentując jego listy i przybliżając widowni arcyciekawą sylwetkę kompozytora w kontekście jego przebogatej twórczości oraz życia prywatnego.
Inicjator wydarzenia Krzysztof Grzybowski należy do grona wybitnych polskich klarnecistów młodej generacji. Jako jedyny Polak ukończył z wyróżnieniem studia mistrzowskie u legendy klarnetu Sabine Meyer. Po debiucie w londyńskiej St. Martin in the Fields jego kariera nabrała wielkiego rozpędu. Dał się poznać, jako znakomity solista i kameralista. Jest regularnie zapraszany na prestiżowe festiwale w całej Europie. Współpracuje z większością orkiestr w Polsce i występuje z artystami najwyższej światowej klasy. Wśród nich można wymienić m.in.: Sabine Meyer, Wolfganga Meyer, Igora Levitę, Michała Klauza, Kevina Kennera, Stephena Ellery'ego, Krzesimir Dębskiego, Katarzynę Budnik-Gałązkę, Jerzego Salwarowskiego.
Patronat honorowy nad koncertem objęli Brytyjska Ambasada w Warszawie i Ambasador Republiki Austrii w Polsce – dr Thomas Buchsbaum. (PAP)
abe/ agz/