Wystawę zabytkowej chińskiej porcelany z XVII i XVIII wieku można oglądać od czwartku w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Większość prezentowanych eksponatów pochodzi z prowadzonych przez blisko 30 lat wykopalisk na elbląskiej starówce.
Na wystawie zatytułowanej "Dalekowschodnie skarby Elbląga - porcelana chińska z badań archeologicznych Starego Miasta" zaprezentowano porcelanowe naczynia sprowadzone do tego portowego miasta w XVII i XVIII wieku. Ponad 200 tego typu zabytkowych obiektów odkryli archeolodzy podczas prowadzonych tam od 1980 r. wieloletnich wykopalisk.
Ekspozycja promuje katalog autorstwa dr Barbary Pośpiesznej i dr. Mirosława Marcinkowskiego. Według elbląskich muzealników jest to pierwsze w Polsce naukowe opracowanie wyrobów z dalekowschodniej porcelany pozyskanych w trakcie badań wykopaliskowych.
Zdaniem współautorki wystawy Urszuli Sieńkowskiej, prezentowane eksponaty pokazują związki Elbląga, który był ważnym portem dawnej Rzeczpospolitej, z Orientem. Zwiedzający dowiedzą się jak wyglądał handel morski z Dalekim Wschodem i jakie były upodobania mieszkańców związane z europejską modą na picie herbaty i kawy z porcelanowych filiżanek.
"Chcieliśmy pokazać jak długą i niebezpieczną drogę musiały przejść te delikatne przedmioty, by trafić na elbląskie stoły" - wyjaśniła.
Na wystawie można obejrzeć porcelanowe czarki, czajniczki, spodki, talerzyki i miski. Obiekty są pogrupowane pod względem czasu powstania i stylu dekoracji, opatrzone informacjami o umieszczonej na nich dalekowschodniej symbolice.
Zaprezentowano m.in. wyroby określane jako kraak porcelain, pochodzące z czasów panowania cesarza Wanli z dynastii Ming, czyli początków XVII w. Są też naczynia o niebiesko-białej dekoracji malarskiej powstałe w okresie dynastii Qing i wielobarwna XVIII-wieczna porcelana, zdobiona emaliami w technice famille rose czy china-imari.
Eksportowa chińska porcelana trafiała do Elbląga za pośrednictwem Niderlandzkiej Zjednoczonej Kampanii Wschodnioindyjskiej, w której jednym z przedstawicieli był elblążanin Johann Joshua Kettler, oraz Angielskiej Kampanii Wschodnioindyjskiej. Obie te korporacje miały faktorie w Kantonie prowadzące wymianę handlową z Chińczykami.
W ocenie Sieńkowskiej, wyjątkowym obiektem na wystawie jest porcelana z Ca Mau, którą zakupił na aukcji w Amsterdamie i podarował elbląskiemu muzeum antykwariusz Jan Leszczyłowski. Porcelana pochodziła z wraku dżonki, który odkryto w 1998 r. u wybrzeży Wietnamu. Statek zatonął w latach 1724-35 w wyniku pożaru podczas rejsu do Batawii, gdzie towar miał zostać przeładowany na statki płynące do Europy.(PAP)
mbo/ mow/