Przemarsz Orszaku Trzech Króli ulicą Piotrkowską, koncert i wspólne śpiewanie kolęd oraz okolicznościowe scenki - to najważniejsze wydarzenia festynu, który po raz szósty odbędzie się w Łodzi w piątek, w święto Trzech Króli.
O przygotowaniach do 6. Festynu Trzech Króli i programie łódzkich obchodów tego święta poinformowała podczas środowej konferencji prasowej prezes stowarzyszenia "Powrót Trzech Króli" Maria Maciaszczyk.
Jak tłumaczyli organizatorzy festynu, jego ideą - zapoczątkowaną przez Jerzego Kropiwnickiego, byłego prezydenta Łodzi i inicjatora przywrócenia 6 stycznia jako dnia wolnego od pracy - jest upowszechnianie tradycji oraz zwyczajów związanych z uroczystościami święta Objawienia Pańskiego.
"Chcemy podkreślić jego znaczenie; by nie było to święto, kiedy w wolnym od pracy czasie siedzimy przed telewizorem, lecz spędzamy i przeżywamy je całymi rodzinami. Dlatego w piątek już po raz szósty przejdziemy w orszaku ulicami Łodzi. Po drodze będziemy wspólnie śpiewali kolędy, oglądali cztery rodzajowe scenki – m.in. walki dobra ze złem - przygotowane przez aktorów na specjalnych platformach oraz uczestniczyli we mszy świętej i koncercie kolęd Małego Chóru Wielkich Serc" – powiedziała Maciaszczyk.
Festyn rozpocznie się barwnym pochodem nawiązującym do wydarzeń biblijnych, który po czterech latach przerwy ponownie przejdzie ulicą Piotrkowską. Orszak wyruszy około południa, po mszy św. (początek o godz. 11) pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Marka Jędraszewskiego w kościele pw. Zesłania Ducha Św. przy pl. Wolności. Będą przewodzili mu Trzej Królowie, którzy po dotarciu do szopki przed łódzką archikatedrą złożą dary - złoto, mirrę i kadzidło.
"W tym roku po raz pierwszy złożą oni dary w +żywej szopce+, ponieważ w postacie Józefa, Maryi i małego Jezusa wcielą się aktorzy. W naszym orszaku przejdzie także wielbłąd, co może być dużą atrakcją dla najmłodszych" – dodała.
Organizatorzy podkreślili, że łodzianie chętnie uczestniczą w obchodach święta Objawienia Pańskiego. W tym roku przygotowano dla nich 7 tys. śpiewników kolęd oraz kilka tysięcy kolorowych koron, rycerskich hełmów i mieczy, anielskich skrzydeł oraz szczodraki (tradycyjne słodkie bułki) i ciepłą herbatę, a także gwiazdki z cytatami z Ewangelii.
W siedzibie stowarzyszenia można również wypożyczyć stroje, m.in. rycerzy, aniołów i diabłów.
Główna scena, na której odbędzie się koncert kolęd, zostanie ustawiona na placu przy łódzkiej archikatedrze. Festyn Trzech Króli zakończy się mszą św. w bazylice archikatedralnej o godz. 14. (PAP)
bap/ karo/