Chór męski "Metropolita Joseph Naniescu" z miasta Jassy w Rumunii zdobył Grand Prix, kończącego się w sobotę w Hajnówce (Podlaskie) Międzynarodowego Festiwalu "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej". W tegorocznej edycji wydarzenia wzięło udział 25 zespołów.
Festiwal zakończą dwa sobotnie koncerty galowe: pierwszy w soborze św. Trójcy w Hajnówce oraz drugi, w białostockiej cerkwi Hagia Sophia. W przesłuchaniach konkursowych, które w hajnowskim soborze odbywały się od środy do piątku, wzięły udział chóry i zespoły wokalne z Polski, Białorusi, Rosji, Ukrainy, Gruzji i Rumunii.
W swoim komunikacie z obrad jurorzy podkreślili "różnobarwny i bardzo wysoki poziom artystyczny" uczestników, zwrócili uwagę na liczną reprezentację chórów parafialnych, zarówno miejskich jak i wiejskich. Nagrody i wyróżnienia przyznali w kilku kategoriach.
Wśród "parafialnych wiejskich" pierwszego miejsca nie przyznano, a drugą nagrodę otrzymał chór parafii prawosławnej Wniebowstąpienia Pańskiego w Orzeszkowie (Podlaskie). W kategorii "parafialnych miejskich" najlepszym okazał się arcybiskupi chór soboru św. Ducha z Mińska na Białorusi, zaś w kategorii chórów dziecięco-młodzieżowych pierwsze miejsce przyznano chórowi Państwowej Mogilewskiej Szkoły Sztuk, z Mogilewa na Białorusi.
W kategorii "innych" najlepszy był chór duchowieństwa diecezji grodzieńskiej z Grodna na Białorusi, zaś wśród "akademickich" - Cantabile z Kamienskoje na Ukrainie.
Przed kolejną edycją festiwalu jurorzy zgłosili kilka propozycji, m.in. postulują utworzenie kategorii zespołów kameralnych liczących maksymalnie 12 osób, uważają też, że prezentowany materiał muzyczny powinien uwzaględniać różne style i kierunki w literaturze sakralnej muzyki cerkiewnej; rozważają również wprowadzenie utworu obowiązkowego dla każdej kategorii.
Festiwalowi w Hajnówce patronuje Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, a organizuje go społeczny komitet i stowarzyszenie "Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej"; pomagają w tym też miejscowe samorządy. Impreza ma podkreślać religijny charakter tej muzyki.
Pięć lat temu festiwal został wyróżniony medalem im. księcia Konstantego Ostrogskiego, który przyznaje kapituła przy redakcji miesięcznika "Przegląd Prawosławny" za zasługi dla prawosławia i działalność na rzecz ekumenizmu. Festiwal otrzymał też tytuł "Podlaska marka roku", przyznawany z inicjatywy samorządu województwa.
Województwo podlaskie uważane jest za centrum prawosławia w Polsce. Festiwal w Hajnówce nie jest jedynym w regionie; pod koniec maja w Białymstoku odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2017". Choć ma on Hajnówkę w nazwie, tam bowiem był zapoczątkowany ponad 30 lat temu, jednak od 2003 roku odbywa się w stolicy województwa podlaskiego. (PAP)
rof/ pat/