Najnowsze przedsięwzięcie kulturalne internetowej strony cyfrowego giganta, jakim jest Google, poświęconej kulturze i sztukom pięknym, realizowane we współpracy ze 180 instytucjami z całego świata, dotyczy historii mody. Nazywa się "We Wear Culture".
Nazwę internetowej platformy i mobilnej aplikacji poświęconej historii mody i jej związkom ze sztuką można tłumaczyć jako "ubieramy się w kulturę", "kulturę mamy na sobie".
Dzięki przeglądarce Google's Street View można teraz zwiedzać np. muzeum Fridy Kahlo i zobaczyć jej barwne stroje, które przez 60 lat spoczywały w magazynach - pisze w piątek poświęcona sztuce internetowa gazeta "Art Newspaper".
Według materiałów prasowych towarzyszących uruchomieniu w czwartek nowego projektu, pozwala on zobaczyć, "w jaki sposób moda wpasowuje się w tkankę społeczeństw".
"Żyjemy w świecie, w którym istnieje podział na kulturę wysoką i popularną, a wierzymy, że tak naprawdę takiego podziału nie ma" - powiedział Amit Sood, dyrektor Instytutu Kulturalnego Google'a na inauguracji "We Wear Culture" w nowojorskim Metropolitan Museum. Google Cultural Institute działa od 2011 roku jako przedsięwzięcie non-profit, zajmujące się udostępnianiem online światowego dziedzictwa kulturowego.
Jak wyjaśnił Sood, poświęcona modzie internetowa platforma opracowana została we współpracy z muzeami dygitalizującymi swoje zbiory i pozwala odkrywać, w jaki sposób sztuka "wysoka" łączy się kulturą "codzienną".
Nowa platforma oferuje ponad 450 wystaw lub zwiedzania ważnych kolekcji mody i sztuki, poczynając od historii starożytnego jedwabnego szlaku, ukazanej poprzez obiekty z Chińskiego Narodowego Muzeum Jedwabiu w Hangzhou, po związki Elsy Schiaparelli z surrealizmem, opowiedziane za pomocą eksponatów z londyńskiego Muzeum Wiktorii i Alberta.
Ponadto Google wyprodukował filmy wykorzystujące perspektywę 360 stopni pozwalające na oglądanie poszczególnych kreacji, np. małej czarnej projektu Coco Chanel z 1925 roku z paryskiego Muzeum Sztuki Dekoracyjnej.
Część przygotowanych materiałów wykracza poza samą modę - pokazane zostało np. TextilTechnikum w Moenchengladbach w Niemczech, gdzie znajduje się kolekcja maszyn tkackich. Innym przykładem jest wycieczka do Laboratorium Konserwacji Ubiorów w Metropolitan Museum. (PAP)
klm/ mc/