Zmarła Simone Veil, francuska polityk, była więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau, była przewodnicząca Parlamentu Europejskiego (1979-82). 13 lipca Veil skończyłaby 90 lat. O śmierci poinformował w piątek agencję AFP jej syn Jean Veil.
"Moja matka zmarła dzisiejszego ranka (w piątek) w domu. 13 lipca skończyłaby 90 lat" - poinformował agencję AFP Jean Veil.
Simone Veil przez około 40 lat aktywnie uczestniczyła w polityce francuskiej i europejskiej. Zaangażowana w walkę o prawa kobiet, wspólną Europę i o pamięć o ofiarach Holokaustu była jedną z najpopularniejszych Francuzek i francuskich polityków.
W latach 1974-79 jako minister zdrowia w rządzie Valery'ego Giscarda d'Estaing stoczyła batalię o legalizację aborcji we Francji. Wielu Francuzów pamięta ją właśnie jako autorkę ustawy legalizującej w tym kraju aborcję w 1975 roku, zwanej do dziś "ustawą Veil". Przeforsowała ją z determinacją mimo początkowego sprzeciwu większości deputowanych. Sprawując funkcję ministra zdrowia, przyczyniła się także do rozpowszechnienia dostępności środków antykoncepcyjnych.
Veil jest jedną z nielicznych kobiet zasiadających w prestiżowej Akademii Francuskiej, do której przyjęto ją w 2010 roku. Na tradycyjnej szpadzie członka Akademii Veil kazała wyryć z jednej strony dewizę zjednoczonej Europy i inskrypcję "Wolność, Równość, Braterstwo", a z drugiej - swój numer więźniarki niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Jako 16-latka, w marcu 1944 r., Veil została zatrzymana w Nicei, przewieziona do obozu internowania w Drancy, a następnie deportowana do Auschwitz, gdzie zginęła jej matka. Jej ojciec i brat Jean zostali deportowani na Litwę; Simone już nigdy więcej ich nie zobaczyła.
Swoje dramatyczne przeżycia z młodości opisała w książce "Une vie" ("Życie"), która przed laty stała się we Francji bestsellerem.
Związana przez lata politycznie z centrum, Veil wielokrotnie zasiadała jako minister we francuskich rządach, a w latach 1979-82 została pierwszą przewodniczącą i pierwszą kobietą na czele demokratycznie wybranego Parlamentu Europejskiego.
Choć od lat nie brała już czynnego udziału w życiu politycznym, często zabierała głos publicznie, domagając się np. większego udziału kobiet w instytucjach publicznych.
Plac przed siedzibą PE w Brukseli nazwano imieniem Simone Veil. (PAP)
cyk/ kar/
arch.