Koncertem Leszka Możdżera na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu w sobotni wieczór rozpocznie się 17. Międzynarodowy Przemyski Festiwal Salezjańskie Lato Muzyczne - jedna z najważniejszych imprez muzycznych na Podkarpaciu.
Podczas festiwalu, którego tegoroczna edycja odbędzie się pod tytułem "Wielcy Mistrzowie znani i nieznani" zaplanowano łącznie 12 koncertów; wystąpią artyści z Polski, Wielkiej Brytanii, Węgier, Ukrainy oraz Meksyku. Koncerty odbywać się będą w zabytkowych murach przemyskich świątyń oraz na Zamku Kazimierzowskim. Wstęp na większość koncertów będzie wolny. Festiwal potrwa do 12 sierpnia.
Koncert inauguracyjny w wykonaniu wybitnego polskiego pianisty jazzowego, kompozytora Leszka Możdżera będzie niespodzianką dla publiczności. W programie znajdą się kompozycje wybrane z całego dotychczasowego dorobku artysty - zarówno z jego płyt solowych ("Piano", "Komeda", "Chopin - impresje") jak i z płyt nagranych w trio Możdżer Danielsson Fresco.
W czasie kolejnych festiwalowych wieczorów publiczność będzie mogła wysłuchać m.in. zespołu Regents Brass z Wielkiej Brytanii, pod dyrekcją Paula Archibalda; polskiego zespołu instrumentalnego specjalizującego się w wykonawstwie muzyki barokowej - Royal Barock Ensemble; koncertu węgierskiego organisty Istvana Batorego i polskiego skrzypka Zbigniewa Pilcha; koncertu polskiego zespołu muzyki dawnej Parnassos i zespołu wokalnego z Ukrainy.
Gratką dla miłośników muzyki Chopina będzie występ pianisty Piotra Nowaka, uczestnika Konkursu Chopinowskiego, a dla fanów muzyki jazzowej – wieczór, w czasie którego zagrają gitarzyści Przemysław Strączek i Maciej Kitajewski oraz urodzony w Meksyku, a mieszkający w Polsce Tomas Celis Sanchez (instrumenty perkusyjne).
Szczególną atrakcją będzie opera barokowa "La serva padrona" ("Służąca panią") Giovanniego Battisty Pergolesiego. To dwuaktowa opera żartująca ze starokawalerstwa: opowiada historię majętnego kawalera, którego pokojówka podstępem zmusza do małżeństwa. Publiczność będzie mogła oklaskiwać w roli służącej Serpiny sopranistkę Małgorzatę Trojanowską, a w roli jej pana Uberto - Romana Ciumakina (bas). Solistom towarzyszyć będzie Zespół Muzyki Dawnej Diletto, a całość poprowadzi Anna Moniuszko (dyrygent).
Impreza, która organizowana jest corocznie od 2001 roku, nawiązuje do tradycji Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej. Organizatorem festiwalu jest Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK. (PAP)
api/aszw/