Z powodu awarii systemu komputerowego może się opóźnić zaplanowany pierwotnie na środowe wczesne popołudnie wybór gospodarza Światowego Jamboree Skautowego w 2023 r. – poinformowali przedstawiciele Gdańska, jednego z dwóch kandydatów do organizacji imprezy.
Obok Gdańska o status gospodarza Jamboree w 2023 r. stara się też Saemangeum w Korei Płd. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w Baku sali obrad tamtejszego Centrum Konfrencyjnego, w ramach konferencji Światowej Organizacji Ruchu Skautowego.
Pierwotnie planowano, że wyniki głosowania zostaną ogłoszone około godz. 15 polskiego czasu. Jednak – jak poinformowano na oficjalnej stronie internetowej gdańskiego samorządu - z powodu awarii systemu komputerowego, wszystkie planowane na konferencji głosowania muszą być prowadzone ręcznie: delegaci – po ich wyczytaniu, będą podchodzić do urn, a gdy zostaną zebrane wszystkie głosy, trzeba je będzie ręcznie policzyć.
Ponieważ kwestii, nad którymi mają głosować skauci, jest wiele, wybór lokalizacji Światowego Jamboree Skautowego w 2023 r. może opóźnić się o "kilka godzin, a nawet przeciągnąć się do dnia następnego" - napisano na www.gdansk.pl.
Polskę reprezentuje na konferencji delegacja złożona z ok. 50 osób. Obok harcerzy są to przedstawiciele rządu RP i gdańskiego samorządu. Na miejscu są m.in. minister edukacji narodowej Anna Zalewska oraz wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak.
W środę przed południem na sesji plenarnej konferencji zaprezentowano obie kandydatury. ZHP promowało się też na specjalnym stoisku, gdzie na ekranach pokazane były materiały filmowe poświęcone Gdańskowi i Polsce, a goście mogli też – z pomocą polskich harcerzy - wykonać samodzielnie ludowe korale, zakładki do książek z regionalnymi wzorami itp.
Wyboru organizatora Jamboree dokonają, w tajnym głosowaniu, obecni na konferencji Światowej Organizacji Ruchu Skautowego delegaci z około 160 organizacji skautowskich z całego świata.
Światowe Jamboree Skautowe organizowane jest raz cztery lata w różnych państwach, w których działa ten międzynarodowy ruch. W 2023 r. w 25. Jamboree, udział może wziąć około 50 tys. skautów w wieku 14-18 lat z ponad 160 krajów. Spotkanie ma potrwać kilkanaście dni. W tym czasie skauci będą m.in. brać udział w zajęciach edukacyjnych i kulturalnych, zwiedzą region, w którym odbywa się Jamboree. Skauci wykonują też prace społeczne na rzecz różnych lokalnych organizacji czy społeczności. Pierwsze Światowe Jamboree odbyło się w 1920 r. w Londynie. Ostatni zlot miał miejsce w 2015 r. w Japonii, a w 2019 r. harcerze mają spotkać się w USA. Polska nigdy jeszcze nie była gospodarzem Jamboree.
Anna Kisicka (PAP)
aks/ karo/