Sześć prac powstaje w ramach I Pleneru Rzeźby w Granicie, jaki zorganizowano na gdańskiej Wyspie Sobieszewskiej. Prace pozostaną na Wyspie przez co najmniej dwa lata: mają m.in. popularyzować tą gdańską dzielnicę oraz twórczość miejscowych artystów.
Plener rozpoczął się w tym tygodniu i potrwa do 1 października br. W ciągu dwóch tygodni każdy z sześciu rzeźbiarzy biorących udział w przedsięwzięciu, ma – zgodnie z założeniami programu pleneru - przygotować pracę zainspirowaną Wyspą Sobieszewską.
„Rzeźby będą nawiązywać do przyrody, architektury, kultury, dziedzictwa bądź też własnych spostrzeżeń artystów dotyczących Wyspy” - wyjaśniła w rozmowie z PAP rzeźbiarka Danuta Jarzyńska – pomysłodawczyni, koordynatorka a zarazem jedna z uczestniczek pleneru, mieszkanka Wyspy Sobieszewskiej i wiceprezes tamtejszej Lokalnej Organizacji Turystycznej.
Dodała, że w pierwszym dniu imprezy jej uczestnicy wzięli udział w krótkim rejsie dookoła Wyspy, a towarzyszył im historyk, który opowiedział o dziejach tej części Gdańska. „Wszystko po to, by rzeźbiarze mogli poczuć to miejsce i jego klimat” – powiedziała PAP Jarzyńska. „Staramy się połączyć w tym plenerze interes Wyspy i rzeźbiarzy, propagować dziedzictwo sztuki i podnieść kulturę Wyspy, którym to miejscem zaczyna się ostatnio interesować coraz więcej osób” – dodała.
Wyjaśniła, że wśród twórców biorących udział w plenerze znaleźli się absolwenci gdańskiej ASP (lub jej poprzedniczki – PWSSP) – wychowankowie Wydziału Rzeźby w pracowniach profesorów Stanisława Horno-Popławskiego, Edwarda Sitka i Franciszka Duszeńko a także wychowankowie uczniów wspomnianych profesorów. „Zwrócenie uwagi na tradycje rzeźbiarskie gdańskiej Akademii było kolejnym z założeń projektu” – powiedziała PAP Jarzyńska.
Tworzywem dla artystów są, pochodzące głównie z Kaszub, granitowe głazy narzutowe. „Nasz plener został zainspirowany Wdzydzkimi Plenerami Rzeźby w Granicie” – powiedziała PAP Jarzyńska przypominając, że w położonych na Kaszubach Wdzydzach odbyły się 32. edycje wspomnianej imprezy.
Oprócz Jarzyńskiej, wśród twórców biorących udział w plenerze na Wyspie Sobieszewskiej znaleźli się: Ewa Beyer-Formela, Stanisław Gierada, Bogdan Markowski, Michał Sęczawa i prof. Wojciech Sęczawa.
Jarzyńska wyjaśniła, że – zgodnie z regulaminem imprezy, wszystkie prace, jakie powstaną w jej ramach, pozostaną w przestrzeni publicznej Wyspy (konkretne lokalizacje zostaną dopiero wybrane) przez co najmniej dwa najbliższe lata. „Po tym czasie artysta będzie miał prawo zabrać swoją pracę. Oczywiście chcielibyśmy, aby na Wyspie pozostało jak najwięcej rzeźb, dlatego będziemy szukać patronów dla poszczególnych prac. Firma, które zdecyduje się zapłacić artyście honorarium i pozostawić rzeźbę na Wyspie, może liczyć na patronacką tabliczkę obok pracy” – wyjaśniła Jarzyńska.
Dodała, że ma nadzieję, iż plener wpisze się na stałe w program imprez kulturalnych organizowanych na Wyspie Sobieszewskiej. „Moim marzeniem jest, aby Wyspa stała się taką galerią w przestrzeni, aby znalazła się tu cała kolekcja rzeźb istotnych dla sztuki gdańskiej” – powiedziała PAP Jarzyńska.
Miejscem pracy rzeźbiarzy jest – ulokowana na Wyspie - Stacja Biologiczna Uniwersytetu Gdańskiego. Na 23 września zaplanowano tu dzień otwarty, na który artyści zapraszają wszystkich chętnych, ale przede wszystkim mieszkańców Wyspy licząc na – jak informują organizatorzy - „wymianę myśli na temat artystycznego potencjału tego miejsca oraz na konsultację planów prezentacji powstałych w efekcie pleneru prac”.
Obok Stacji Biologicznej UG i Lokalnej Organizacji Turystycznej w przygotowaniu pleneru swój udział mają też miasto Gdańsk oraz Związek Harcerstwa Polskiego.
Wyspa Sobieszewska (Sobieszewo) to nadmorska dzielnica Gdańska, oddalona od centrum miasta o ok. 15 kilometrów. Jest zamknięta w ramionach Śmiałej Wisły od zachodu, Martwej Wisły od południa i Przekopem Wisły od wschodu. Wody Zatoki Gdańskiej oblewają jej teren od północy.
Atrakcją Wyspy Sobieszewskiej jest bogactwo przyrodnicze. Na jej terenie znajdują się dwa obszary objęte programem Natura 2000 oraz dwa rezerwaty przyrodnicze: "Ptasi Raj" i "Mewia Łacha". Występuje w nich prawie 300 gatunków ptaków, z których 115 odbywa tutaj swe lęgi, a wiele zimuje na wodach otaczających wyspę. Na Wyspie występuje też blisko 500 gatunków roślin, w tym storczyk kruszczyk rdzawoczerwony i mikołajek nadmorski.
W Sobieszewie ulokowanych jest sporo hoteli, pensjonatów i innych miejsc stworzonych z myślą o turystach. Oprócz Stacji Biologicznej Uniwersytetu Gdańskiego, w położonych na terenie Wyspy Górkach Wschodnich, znajduje się Stacja Ornitologiczna Muzeum i Instytutu Zoologii PAN.
Anna Kisicka (PAP)
aks/ agz/