Zdjęcia Fridy Kahlo i Diego Rivery, wykonane przez wybitnych fotografów - kronikarzy życia artystyczno-politycznego Meksyku pierwszej połowy XX wieku, znalazły się na wystawie, która od wtorku dostępna będzie w Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Kinematografii we współpracy z Ambasadą Meksyku i miastem Łódź to 50 fotografii przedstawiających związek dwojga artystów - Fridy Kahlo i Diego Rivery, którzy od ślubu w 1929 r. aż do śmierci Fridy w 1954 r. spędzili ze sobą prawie ćwierć wieku.
Jak poinformowała Małgorzata Loeffler z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi, tłem dla wspólnego, pełnego rozstań i powrotów, życia artystów, były ważne dla historii Meksyku wydarzenia polityczne i artystyczne. Obok słynnej pary na zdjęciach znaleźli się m.in. surrealista Andre Breton i rosyjski rewolucjonista Lew Trocki. Za obiektywem stanęli uznani fotografowie m.in. Augustin Victor Casasola, Nickolas Muray, Manuel Alvarez Bravo, Elie Faure, Ernesto Reyes, Leo Matiz, Ansel Adams, a także ojciec Fridy - Guillermo Kahlo.
Po inauguracji wystawy, którą zaplanowano na godz. 17, w sali kina Kinematograf odbędzie się multimedialna prezentacja "Frida life and times". Jej autorem jest promotor sztuki meksykańskiej Gregorio Luke, b. dyrektor Muzeum Sztuki Latynoamerykańskiej w Los Angeles (USA).
Na prezentację złożą się m.in. mało znane filmy i fotografie z życia Fridy i Diego oraz muzyka z tamtego okresu. Luke zapowiedział, że pokaże wiele twarzy Fridy Kahlo – nie tylko artystki i malarki, przywiązanej do kultury i tradycji sztuki ludowej Meksyku, ale także kobiety, komunistki, miłośniczki wolności i rewolucjonistki.
Z postacią Fridy Kahlo kojarzony jest jej specyficzny, inspirowany meksykańskim folklorem styl ubierania, który sprawił, że obecnie uważana jest za ikonę mody, będącą inspiracją dla wielu uznanych kreatorów. W czasie prezentacji Luke'a rozstrzygnięty zostanie konkurs dla publiczności "Ubierz się jak Frida Kahlo".
Wystawie towarzyszyć będzie też cykl pokazów kina meksykańskiego, zorganizowany w Kinematografie. Większość składających się na niego filmów została wyprodukowana w okresie "złotej epoki kina meksykańskiego", obejmującej ok. 30 lat pomiędzy rokiem 1930 i 1960. Obrazy pokazują społeczno-polityczny oraz artystyczny kontekst czasów, w jakich żyli Frida i Diego.
Do końca października zaplanowano projekcję filmów "Macario", reż. Roberto Gavaldon oraz "Perła", reż. Emilio Fernandez. Łódzka publiczność będzie też mogła obejrzeć pierwszy filmowy portret malarki wyprodukowany w Meksyku w 1983 roku - "Frida, żywa natura".
Wystawę w łódzkim Muzeum Kinematografii będzie można oglądać do 3 stycznia 2018 r. Jest ona jednym z wydarzeń towarzyszących pierwszej i jedynej w Polsce wystawie dzieł Fridy Kahlo "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst", która obecnie prezentowana jest w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. (PAP)
autor: Agnieszka Grzelak-Michałowska
edytor: Paweł Tomczyk
agm/ pat/