31 tomów „Przeglądu Lekarskiego – Oświęcim” udostępniło w internecie Towarzystwo Lekarskie Krakowskie. Pismo naukowe poświęcone było medycznym, psychologicznym i społecznym skutkom prześladowań w niemieckich obozach – podało w środę Muzeum Auschwitz.
„Periodyk, wydawany przez Towarzystwo Lekarskie Krakowskie w latach 1961–1991, uznawany jest za ewenement na skalę światową. Licząca ok. 10 tys. stron dokumentacji, ponad 1 tys. artykułów, oparta została na specjalistycznych badaniach kilku tysięcy byłych więźniów, którzy przeżyli pobyt w obozach koncentracyjnych. Zbiorowe dzieło 477 autorów stanowi najpoważniejsze źródło wiedzy na temat patologii wojny oraz funkcjonowania obozów” – powiedział Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum.
Przegląd jest największym źródłem wiedzy na temat skutków uwięzienia w niemieckich obozach tzw. Syndromu KZ. Współcześnie psychiatrzy wyróżniają kilkanaście typowych objawów tego schorzenia. To m.in. mimowolne odtwarzanie się urazu, przykładowo w formie nawracających koszmarów sennych. Pojawiają się różne zachowania, jak przesadnie zapobiegawcze gromadzenie rzeczy lub emocjonalne reakcje na bodźce związane z przeżyciami. Dotknięci syndromem często są społecznie wycofani.
Zdaniem prof. Zdzisława Ryna, który był jednym z autorów periodyku, „choroba poobozowa ma charakter przewlekły i postępujący, dotyka całego organizmu, a ponadto +dziedziczy się+ na drugie pokolenie”.
31 tomów „Przeglądu Lekarskiego – Oświęcim” udostępnionych zostało na stronie internetowej: https://www.mp.pl/auschwitz/. Znaleźć tam można wszystkie tomy pisma, a także wybrane artykuły w wersji angielskiej oraz tom z 1962 r. w trzech wersjach językowych - niemieckiej, francuskiej i rosyjskiej.
Inicjatorami utworzenia pisma byli dwaj lekarze i byli więźniowie obozów koncentracyjnych – Antoni Kępiński (1918–1972, więzień obozu w Miranda de Ebro w Hiszpanii) i Stanisław Kłodziński (1918–1990, więzień KL Auschwitz). Projekt na przestrzeni lat wyszedł daleko poza pierwotnie zakreśloną tematykę związaną z obozem Auschwitz. Stał się publikacją dotyczącą wszystkich niemieckich obozów koncentracyjnych. W skład zespołu redakcyjnego wchodzili m.in. prof. Józef Bogusz, red. Jan Masłowski i prof. Zdzisław Ryn.
„Przegląd Lekarski – Oświęcim" dwukrotnie nominowany był do Pokojowej Nagrody Nobla - w latach 1993 i 1994.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. (PAP)
autor: Marek Szafrański
edytor: Agata Zbieg
szf/ agz/