Zwierzchnik Kościoła Prawosławnego w Polsce arcybiskup Sawa i ordynariusz diecezji wrocławsko-szczecińskiej abp Jerzy konsekrowali w niedzielę odremontowaną cerkiew pw. św. Mikołaja w Dolicach (Zachodniopomorskie). To pierwsze nabożeństwo od zamknięcia świątyni w 1968 r.
"Poświęcenie i oddanie świątyni do użytku liturgicznego jest wydarzeniem szczególnym. Święcimy świątynię po to, by sprawować liturgię, czyli składać ofiarę za cały świat, za kosmos. (...) Świątynia w pojmowaniu prawosławnym jest niebem na ziemi. To w niej odbywa się całe nasze życie" - powiedział do zgromadzonych wiernych arcybiskup Sawa.
Przypomniał, że przez ostanie 40 lat świątynia w Dolicach była opuszczona. "Stojąc pusta przejęła wygnańców, tu znajdowali pociechę duchową, tu swymi myślami, sercem i duszą przenosili się do swoich gniazd" - mówił arcybiskup. Nawiązał też do akcji "Wisła". "Dziś mija 70 lat od tej tragedii dla prawosławia i całego chrześcijaństwa. Dziś możemy powiedzieć, bracie i siostro Chrystus zmartwychwstał, zmartwychwstała twoja świątynia a razem z nią i ty zmartwychwstaniesz. Czy nie jest to opatrzność Boża?" - dodał.
"Skoro wyremontowaliśmy świątynię to teraz chcemy aby żyła ona i duchowo i kulturowo" - powiedział PAP proboszcz Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Stargardzie ks. Jarosław Biryłko, do której należy cerkiew w Dolicach. "W samych Dolicach nie ma prawosławnych, ale w gminie mamy ok. 15 rodzin. Świątynia będzie otwarta dla wiernych. Regularnie będą odbywać się tu nabożeństwa, ale planujemy także koncerty i spotkania" - dodał.
Niedzielna uroczystość rozpoczęła się od poświęcenia stołu liturgicznego czyli prestołu. Ołtarz został obmyty wodą święconą, nałożone zostały na niego szaty, a w świątyni zapalono świece. Później arcybiskup Sawa poświęcił cerkiew wodą, a także mirrą poprzez wykonanie znaku krzyża na czterech ścianach kościoła. Wokół świątyni odbyła się procesja z relikwiami świętych, które następnie zostały złożone na ołtarzu.
Po tych uroczystościach rozpoczęła się pierwsza liturgia św. Jana Chryzostoma.
Na zakończenie uroczystości odsłonięto tablicę upamiętniającą 70. rocznicę akcji "Wisła". "Świątynia w Dolicach była miejscem, gdzie ludzie po wysiedleniu na ziemie zachodnie mogli się spotkać, kultywować swoje tradycje, wiarę. Chcemy o nich pamiętać" - zaznaczył ks. Biryłko.
Neogotycki budynek świątyni protestanckiej został wzniesiony w 1898 r. na miejscu starszego ryglowego. W 1945 r. został on przekazany kościołowi prawosławnemu. Świątynia gromadziła wówczas wiernych wysiedlonych na Pomorze Zachodnie podczas akcji "Wisła". Nabożeństwa odbywały się do 1968 r., kiedy to ze względy na małą liczbę wyznawców zdecydowano o zamknięciu świątyni. Jej wyposażenie zostało przeniesione do cerkwi w Stargardzie i Gryficach.
W 2011 r. rozpoczęto prace renowacyjne, obejmujące m.in. remont wieży głównej, wymianę konstrukcji dachowej wraz z pokryciem, wykonanie instalacji odgromowej, naprawę pęknięć w murach. Remont świątynie kosztował ok. 1 mln zł. Środki pochodziły m.in. od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, powiatu Stargardzkiego i gminy Dobrzany. Od 1991 r. budynek jest wpisany do rejestru zabytków. (PAP)
autor: Marta Zabłocka
mzb/ pru/