Konferencja Generalna UNESCO zatwierdziła w piątek wybór na stanowisko dyrektora generalnego tej agendy ONZ byłej minister kultury Francji Audrey Azoulay. Wyboru dokonała w październiku Rada Wykonawcza UNESCO.
Za tą kandydaturą opowiedziało się 131 spośród 184 głosujących członków Konferencji Generalnej; przeciwnych było 19.
Jako że Konferencja nigdy jeszcze nie odrzuciła decyzji Rady, dzisiejsze głosowanie było uznawane za formalność.
45-letnia Azoulay będzie drugą w historii kobietą na czele tej agendy, po Bułgarce Irinie Bokowej, którą zastąpi. Kadencja nowej szefowej ma potrwać cztery lata.
Jak oceniała agencja AP, ośmioletni okres zarządzania UNESCO przez Bokową został "zepsuty" przez "kłopoty finansowe" oraz "krytykę związaną z przyjęciem Palestyny jako członka agendy".
UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury) jako pierwsza oenzetowska agenda w październiku 2011 roku przyznała Palestyńczykom pełne członkostwo. W odpowiedzi na to Waszyngton wstrzymał finansowanie UNESCO.
W reakcji Departament Stanu USA oświadczył, że Stany Zjednoczone występują z UNESCO. Podawano wówczas, że decyzja ta odzwierciedla "obawy USA w związku z rosnącymi należnościami agendy, potrzebą elementarnej reformy organizacji i utrzymującymi się antyizraelskimi uprzedzeniami". Rozpoczęcie prac mających na celu wyjście z agendy ONZ zarządził także premier Izraela Benjamin Netanjahu.
Azoulay urodziła się w Paryżu w rodzinie marokańskich Żydów. Od lutego 2016 roku do maja 2017 roku była ministrem kultury w rządzie Francois Hollande'a. Zapowiedziała modernizację UNESCO. Stanowisko obejmie oficjalnie w najbliższą środę.(PAP)
ulb/ mc/
arch.