Projekt Strategii Dialogu Międzykulturowego przedstawił w poniedziałek Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Projekt - podkreślił Dutkiewicz - wskazuje jak instytucje miejskie we współpracy z organizacjami pozarządowymi powinny się zachowywać.
Projekt Strategii Dialogu Międzykulturowego dotyczy działań na rzecz budowania współpracy i wspólnoty składającej się ze wszystkich mieszkańców Wrocławia bez względu na ich pochodzenie, wyznanie lub język.
Dutkiewicz powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej, że Wrocław staje się miastem coraz bardziej międzynarodowym. „To szansa dla rozwoju społecznego naszego miasta, gdyż współczesna rzeczywistość w dużym stopniu związana jest z wymianą myśli i idei, a wymiana ta jest twórcza tylko jeśli społeczeństwo jest otwarte i dopuszcza dopływ innego myślenia kulturowego” - zaznaczył prezydent.
Podkreślił, że Wrocław jest obecnie w okresie silnego rozwoju społecznego. „Należy ten rozwój podtrzymać właśnie poprzez otwartość i gotowość do dialogu międzykulturowego.”
Anna Szarycz, pełnomocnik prezydenta do spraw strategii dialogu międzykulturowego zaznaczyła, że Projekt Strategii zintegrował wszystkie dotychczasowe działania w obszarze wielokulturowości jakie miały miejsce we Wrocławiu oraz wyznaczył nowe kierunki działania.
„Nie istnieje jeden uniwersalny program dotyczący wielokulturowości, dlatego każde miasto powinno budować własne strategie dostosowane do własnego potencjału i cech społeczno-kulturowych” - mówiła Szarycz.
Zaznaczyła, że Wrocław jest miastem o dużym potencjale, z uwagi m.in. na poziom rozwoju gospodarczego, status miasta akademickiego, dobre położenie komunikacyjne oraz tradycje wielokulturowości. „To także miasto coraz częściej wybierane przez obcokrajowców” - dodała.
Strategia została obliczona na 5 lat. „Dążymy do tego, aby Wrocław był wspólnotą ludzi, w której mieszkańcy żyją we wzajemnym szacunku, bez względu na swoje pochodzenie, odrębność kulturową, język czy religię – powiedziała Szarycz.
Strategia Dialogu Międzykulturowego została opracowana w oparciu o badania ankietowe przeprowadzone wśród mieszkających we Wrocławiu obcokrajowców. Rada Dialogu Międzykulturowego została powołana w styczniu z inicjatywy Prezydenta Wrocławia. Koniec prac nad projektem planowany jest na początek przyszłego roku.(PAP)
Autor: Agata Tomczyńska, Roman Skiba
ato/ ros/ mok/