Wiceminister kultury Magdalena Gawin wręczyła w piątek w MKiDN akty powołania do Rady Programowej Państwowego Instytutu Wydawniczego. PIW był czymś więcej niż przedsiębiorstwem handlowym; z tym miejscem utożsamiało się wielu Polaków - powiedziała Gawin.
W składzie Rady Programowej znaleźli się: Marek Kazimierz Barański, Jan Gondowicz, Adolf Juzwenko, Dariusz Karłowicz, Krzysztof Koehler, Jacek Kopciński, Piotr T. Kwiatkowski, Krzysztof Masłoń, Zbigniew Stawrowski, Dariusz Tołczyk, Zofia Zielińska.
Radę Programową PIW powołuje organ założycielski, czyli minister kultury i dziedzictwa narodowego. Powołania w imieniu ministra kultury prof. Piotra Glińskiego wręczyła w piątek wiceminister kultury Magdalena Gawin. Rada powoływana jest bezterminowo.
"Państwowy Instytut Wydawniczy był czymś więcej niż przedsiębiorstwem handlowym, bo taki miał wcześniej status (od 19 stycznia jest państwową instytucją kultury - PAP). Z tymi książkami, z tym miejscem, bardzo specyficznym, rozpoznawalnym na mapie Warszawy utożsamiało się wielu mieszkańców tego miasta jak też wielu Polaków, dlatego też wszyscy chcieliśmy uratować PIW, bo kultura potrzebuje ciągłości, kultura nie lubi gwałtownych wstrząsów" - podkreśliła wiceminister kultury. "Ogromnie się cieszę, że mogłam przynajmniej cegiełkę dołożyć do tego dzieła powstania PIW-u" - dodała.
Gawin zwróciła uwagę, że w czasach komunizmu PIW był "oknem na świat". "To właśnie w tym wydawnictwie ukazywały się najważniejsze dzieła historyczne, filozoficzne, literackie. Drukowali w nim najwybitniejsi polscy prozaicy i poeci" - przypomniała wiceminister kultury.
"To jest dla mnie bardzo szczególna, wyjątkowa chwila. Pani minister ma bardzo piękny, wpisujący się w polską tradycję obyczaj, że nie mówi o sobie, ale w przypadku PIW-u niesłusznie o sobie nie mówi. To, że PIW dzisiaj jest i wygląda, tak jak wygląda, jest przede wszystkim jej zasługą. (...) Jeżeli minister Gawin podejmie określoną decyzję, jeżeli zdecyduje, że coś trzeba zrobić to, to jest po prostu zrobione. I my, Państwowy Instytut Wydawniczy i jego dzisiejszy status, jest żywym tego dowodem" - podkreślił dyrektor PIW dr Łukasz Michalski.
Jak powiedział PAP Michalski "formalnie rzecz biorąc Rada Programowa PIW-u udziela aprobaty albo dezaprobaty wobec polityki wydawniczej instytucji i doradza w jej programie rozwojowym, czyli w tym, w jaki sposób instytucja kultury ma określać swoje priorytety i swoje działania".
Zaznaczył jednak, że widziałby Radę, zwłaszcza w tym składzie, "znacznie mocniej zaangażowaną w działania PIW-u". "Dla mnie te działania nie powinny się ograniczać li tylko do właśnie aprobaty bądź wątpliwości, co do ogólnego kształtu polityki wydawniczej w instytucji, bo to jest po prostu niesłychanie merytoryczne grono. To są ludzie, którzy naprawdę mogą nam sporo pomóc - doradzić, mogą powiedzieć, co sądzą o różnych rzeczach często bardzo szczegółowych. Mogą zasugerować wydanie całego szeregu książek, wreszcie nie ukrywam, że może będą bardziej skłonni do tego, żeby pozwolić nam skorzystać z ich dorobku, w końcu większość z nich to są bardzo prominentni autorzy polskiej humanistyki" - podkreślił Michalski.
Państwowy Instytut Wydawniczy, liczące ponad 70 lat jedno z najstarszych wydawnictw polskich, 19 stycznia stał się państwową instytucją kultury, podległą Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 20 marca nominację na stanowisko dyrektora odebrał Michalski. Zastępcą dyrektora i redaktor naczelną została Agnieszka Wróblewska.
PIW istnieje od 1946 roku. Do 1989 r. należał - obok Czytelnika i Wydawnictwa Literackiego - do głównych wydawców literatury polskiej. Od 16 lutego 2012 roku Państwowy Instytut Wydawniczy znajdował się w stanie likwidacji. 15 października 2015 roku minister Skarbu Państwa uchylił zarządzenie o likwidacji. 1 grudnia 2015 roku PIW został przekształcony w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. 19 stycznia tego roku stał się państwową instytucją kultury, podległą Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Do jego zadań należy trwała ochrona, zabezpieczenie i upowszechnianie dziedzictwa literatury polskiej i światowej, z uwzględnieniem klasyki, w opracowaniach krytycznych, a także własnego dorobku kulturalnego oraz prowadzenie działań wydawniczych, promocyjnych i edukacyjnych w tym zakresie.
autor: Katarzyna Krzykowska (PAP)
ksi/ agz/