Na cenne obiekty historyczne, m.in. pieczęć z wizerunkiem papieża Pawła II, ponad 30 czaszek i cmentarz, natrafili archeolodzy podczas prac na terenie Kleparza w Krakowie. W przyszłym tygodniu obiekty będą dokładnie badane.
O sprawie informował portal RMF24.
Jak powiedziała PAP archeolog Justyna Jarosz-Romaniec, do odkryć doszło w czasie prac ciepłowniczych, prowadzonych na terenie Kleparza, od ulicy Fenna przez Krowoderską, Słowiańską, do Pędzichów. „Prowadziliśmy prace podczas jednej z największych inwestycji Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (MPEC), które buduje nową sieć ciepłowniczą” – mówiła archeolog.
Jak wyjaśniła, podczas prac ciepłowniczych trzeba było prowadzić prace archeologiczne, ponieważ Kleparz jest obszarem historycznym, objętym ochroną archeologiczną. To także obszar niezbadany dokładnie przez archeologów. „Od marca 2017 r. przygotowywali się do prac, studiowaliśmy źródła historyczne i mapy. Wiedzieliśmy, że Kleparz był kiedyś odrębnym miastem, jednak do dziś pozostawał niezbadany archeologicznie” – mówiła Justyna Jarosz-Romaniec.
Podczas wykopalisk archeolodzy odkryli pod Kleparzem pozostałości ulic z wieków XVI-XVIII, ślady cmentarza przy kościele św. Krzyża. W przyszłości będą szukać drugiego cmentarza - cmentarza trędowatych i śladów po dwóch kościołach.
Odkopali też m.in. zachowane w dobrym stanie zwłoki i ossuarium – z jednego rowu archeolodzy wynieśli ponad 30 czaszek; wielki topór, bunkier przeciwlotniczy z 1944 r.
„Najcenniejszym obiektem jest jednak medal, być może to pieczęć, z wizerunkiem papieża Pawła II” – powiedziała archeolog.
W przyszłym tygodniu znaleziska trafią do Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie naukowcy przeprowadzą m.in. badania spektrometryczne. W badania zaangażują się także historycy, antropolodzy. Następnie odkrycia zostaną poddane konserwacji. Od lutego archeolodzy będą organizować wykłady na temat wykopanych skarbów.
„Znaleziska należą do Skarbu Państwa. Ich opiekunem jest Stowarzyszenia Archeologów Terenowych Stater. Będziemy chcieli, by po zakończeniu wszystkich analiz, odkrycia były ogólnodostępne” – podkreśliła archeolog. Zapowiedziała też, że od przyszłego tygodnia badania na terenie Kleparza będą kontynuowana - będą to badania georadarowe.(PAP)
Autor: Beata Kołodziej
bko/ agz/