W Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich (Pomorskie), najstarszym skansenie w Polsce, zakończyła się termomodernizacja dwóch budynków. Inwestycja kosztowała ok. 753 tys. zł, z czego 85 proc. pochodziło z budżetu Unii Europejskiej.
O sfinalizowaniu projektu termomodernizacji budynków we Wdzydzach Kiszewskich poinformował we wtorek rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (UMWP) w Gdańsku Michał Piotrowski.
Prace prowadzone były w warsztacie stolarsko-ciesielskim oraz pracowni konserwatorskiej.
Pierwszy budynek należy do jednych z ważniejszych obiektów Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gułowskich we Wdzydzach Kiszewskich. To w nim naprawiane i odtwarzane są elementy zabytkowych, drewnianych budynków skansenu.
"Takie prace muszą się odbywać w odpowiednich warunkach mikroklimatycznych. W budynku zamontowany został nowy system grzewczy. Stropy zostały docieplone, a piwnica osuszona. Dzięki systemowi zarzadzania energią koszty ogrzewania budynku są teraz mniejsze. Poprawił się też komfort pracy stolarzy" - wyjaśnił rzecznik UMWP.
W pracowni konserwatorskiej inwestycja polegała natomiast na podłączeniu jej do zainstalowanego w sąsiednim budynku pieca na biomasę. Poza tym, w obiekcie wymieniono okna i drzwi, osuszono fundamenty oraz ocieplono ściany.
Skansen we Wdzydzach Kiszewskich został założony w 1906 r. przez Teodorę z domu Fethke (1860-1951) i Izydora Gulgowskich (1874-1925). Początek dała mu XVIII-wieczna chałupa miejscowego gbura (zamożny chłop na Kaszubach posiadający własne gospodarstwo - PAP). Tam małżeństwo Gulgowskich zgromadziło, typowe dla tego czasu, sprzęty domowe i gospodarskie oraz cenną kolekcję złotem haftowanych czepców, obrazów malowanych na szkle i ceramiki.
Formalnie Kaszubski Park Etnograficzny został powołany do życia w 1970 r. Trzy lata później, na terenie skansenu odbył się I Jarmark Wdzydzki - dziś jest to największa na Kaszubach doroczna impreza folklorystyczna.
Obecnie, Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny położone jest na 22 hektarach nad brzegiem jeziora Gołuń. Na obszarze tym można zwiedzać ponad 50 obiektów z Kaszub i Kociewia - chałup, dworów, szkół, kuźni, karczm, wiatraków, kościołów, budynków gospodarczych i warsztatów rzemieślniczych - świadczących o różnorodności budownictwa wiejskiego z okresu od XVII do XX wieku.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ agz/