Bez policji najlepszy konserwator zabytków, najbardziej troskliwy samorządowiec, nie mógłby nic zrobić - podkreśliła wiceminister kultury, generalny konserwator zabytków Magdalena Gawin. Tym bardziej, że przestępstwa przeciwko zabytkom są częste - dodała.
W czwartek w siedzibie Departamentu Ochrony Zabytków MKiDN Gawin i zastępca komendanta głównego policji nadinsp. Jan Lach podpisali porozumienie ws. współdziałania w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępczości skierowanej przeciwko zabytkom oraz innym dobrom kultury.
"Współdziałanie to jest nam bardzo, bardzo potrzebne. Powinno także znaleźć oparcie w odpowiednich przepisach dostosowanych do aktualnego stanu prawnego i realnych potrzeb. Mam nadzieję, że nowe porozumienie będzie podstawą wzmocnienia współpracy między naszymi służbami i przyczyni się do jeszcze efektywniejszej ochrony dziedzictwa kulturowego" - powiedziała Gawin.
Jak mówiła, "bez policji najlepszy konserwator, najlepszy opiekun zabytków, najbardziej troskliwy samorządowiec, nie mógłby zrobić niczego. Policja nam jest potrzebna, dlatego że - niestety - przestępstwa przeciw zabytkom nie są rzeczą rzadko występującą". "Te przestępstwa występują często" - podkreśliła wiceminister kultury.
Podczas uroczystości wiceminister kultury wręczyła 11 przedstawicielom służb mundurowych, instytucji kultury i muzealników, zasłużonych w zwalczaniu przestępczości przeciwko zabytkom i prowadzeniu działalności prewencyjnej w zakresie ochrony zabytków, złote odznaki "Za opiekę nad zabytkami".
Wśród odznaczonych znaleźli się Monika Barwik - Kierownik Działu Analiz Kryminalnych, Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, dr Józef Bednarczyk - pracownik Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, dr Bartłomiej Gadecki - prokurator rejonowy Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Północ w Olsztynie, Paweł Gawroński - starszy specjalista w Departamencie Ceł, Ministerstwo Finansów, Olgierd Jakubowski - główny specjalista, Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Barbara Kaleta - starszy specjalista w Biurze Międzynarodowej Współpracy Policji w Komendzie Głównej Policji Sekcji ds. Interpolu w Wydziale Koordynacji Międzynarodowej Wymiany Informacji BMWP KGP, Wojciech Krupiński - główny specjalista Zarządu Operacyjno-Śledczego Komendy Głównej Straży Granicznej w Warszawie, Hanna Pilcicka-Ciura - prezes Stowarzyszenia Naukowych Archeologów Polskich o/Warszawa, kustosz w Państwowym Muzeum Archeologicznym, Marcin Sabaciński - główny specjalista w Zespole ds. ekspertyz i analiz zabytków archeologicznych w Narodowym Instytucie Dziedzictwa, Anna Skaldawska - asp. Ekspert Służby Celno Skarbowej, dr hab. Maciej Trzciński - z-ca dyrektora Muzeum Miejskiego Wrocławia.
"Mieliśmy okazję uczestniczyć w odznaczeniu ludzi niezwykłych. Niezwykłych, bo bardzo zaangażowanych w opiekę i ochronę dóbr kultury" - zaznaczył zastępca komendanta głównego policji.
Podziękował odznaczonym za zaangażowanie, a także gratulował odznaczeń. "Wasza współpraca z nami i pomoc jest nie do ocenienia i jest bardzo ważna. Wasz profesjonalizm, umiejętności zawodowe, wiedza na co dzień wspomagają funkcjonowanie, działanie polskiej policji w obszarze ścigania sprawców przestępstw skierowanych przeciwko dobrom naszej kultury" - podkreślił nadinsp. Lach.
"Wszyscy, którzy zajmujemy się ochroną tego dobra, musimy mieć świadomość, jak ważną rolę w tym obszarze odgrywa policja, ale również musimy mieć świadomość tego, jak ważna jest współpraca wszelkich instytucji, tak aby bardzo skutecznie przede wszystkim zapobiegać przestępstwom w obszarze naruszenia dóbr kultury, ale jeżeli już do tego dojdzie, to bardzo skutecznie ścigać osoby, które tych przestępstw dokonują" - wskazał. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ agz/