Reprodukcję „Kodeks Boturini” - azteckiego manuskryptu, który pochodzi prawdopodobnie z początku XVI w. - będzie można zobaczyć od czwartku w galerii bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej – poinformowała rzecznik uczelni Małgorzata Skrzypek.
„+Kodeks Boturini+, zwany także +Wstęgą o peregrynacji+, opowiada dzieje Azteków od momentu opuszczenia przez nich mitycznego miejsca pochodzenia zwanego Aztlan aż do przybycia do Doliny Meksyku i założenia ok. 1325 r. miasta Tenochtitlan, ich późniejszej stolicy” – powiedziała w środę rzecznik.
Oryginał, podobnie jak reprodukcja, którą można obejrzeć w Bielsku-Białej, został wykonany odręcznie na arkuszu papieru z kory drzewa figowego o długości blisko 5,5 m.
Skrzypek poinformowała, że manuskrypt powstał prawdopodobnie na początku XVI w. „Wiele wskazuje jednak na to, że może on być kopią jeszcze starszego dzieła, powstałego w środkowym Meksyku przed przybyciem hiszpańskich konkwistadorów” – powiedziała.
Oryginał Kodeksu przechowywany jest w Narodowej Bibliotece Antropologii i Historii w Meksyku.
Reprodukcja, którą można do 8 marca oglądać w ATH, należy do Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia otrzymała ją od ambasady Meksyku. „Wystawie azteckiej księgi towarzyszą nie tylko plansze ekspozycyjne, ale również tematyczne krótkometrażowe filmy. Udostępniona zostanie także aplikacja na i-phony +Codice Boturini+” – dodała Skrzypek.
Kodeks wziął nazwę od żyjącego w XVIII w. włoskiego arystokraty i historyka Lorenzo Boturini Benaducciego, który był jego właścicielem.
Akademia Techniczno-Humanistyczna powstała w 2001 r. na bazie istniejącej od 1969 r. filii Politechniki Łódzkiej. Jest największą publiczną uczelnią wyższą w rejonie Bielska-Białej. Kształci się w niej kilka tys. studentów. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ agz/