MEN skierowało do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji społecznych projekt nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły branżowej I stopnia dla absolwentów 8-letniej szkoły podstawowej.
Będzie ona stopniowo wprowadzana od roku szkolnego 2019/2020.
Podstawa programowa kształcenia ogólnego to rozporządzenie ministra edukacji, w którym jest opisane, co uczeń powinien umieć z danego przedmiotu po danym etapie edukacyjnym. Programy nauczania i podręczniki muszą być z nią zgodne. Nauczyciel ma obowiązek realizacji treści zawartych w podstawie.
Opracowanie nowej podstawy programowej dla szkoły branżowej I stopnia jest związane z wprowadzaniem reformy edukacji zmieniającej ustrój szkolny w Polsce, w tym m.in. wydłużającej okres nauki w szkole podstawowej z 6 do 8 lat.
Reforma oświaty rozpoczęła się od obecnego roku szkolnego. Uczniowie, którzy w czerwcu ub.r. skończyli klasę VI szkoły podstawowej, nie poszli do gimnazjów, ale stali się we wrześniu uczniami VII klasy.
Rozpoczęło się stopniowe wygaszanie gimnazjów - zaprzestano do nich rekrutacji. W roku szkolnym 2018/2019 gimnazja opuści ostatni rocznik kończący klasy III. Od 1 września 2019 r. gimnazjów nie będzie już w ustroju szkolnym.
Jednocześnie z początkiem obecnego roku szkolnego rozpoczęła się reforma szkolnictwa zawodowego. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych, pojawiły się 3-letnie szkoły branżowe I stopnia. Naukę w nich rozpoczęli uczniowie będący absolwentami dotychczasowego gimnazjum. Ostatnie postępowanie rekrutacyjne do branżowych szkół I stopnia dla absolwentów gimnazjum przeprowadzone zostanie na rok szkolny 2019/2020.
Podstawa programowa kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia dla uczniów-absolwentów gimnazjum jest identyczna z dotychczasową podstawą programową dla uczniów zasadniczych szkół zawodowych.
Od roku szkolnego 2019/2020 w szkołach branżowych uczyć się będą także absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej. I to dla nich MEN przygotowało nową podstawę programową, której projekt skierowano do konsultacji i uzgodnień.
Podstawa programowa dla szkoły branżowej I stopnia dla absolwentów 8-letniej szkoły podstawowej będzie wdrażana stopniowo. W roku szkolnym 2019/2020 uczyć się zgodnie z nią będą uczniowie klasy I, w roku szkolnym 2020/2021 - uczniowie klasy I i II, w roku szkolnym 2021/2022 - uczniowie klasy I, II i III.
Przez trzy lata - w latach szkolnych 2019/2020-2021/2022 - w branżowej szkole I stopnia będą zorganizowane odrębne równoległe oddziały dla absolwentów gimnazjum oraz dla absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej. Będą się oni uczyć zgodnie z dwoma różnymi podstawami programowymi: jedni - zgodnie ze starą (taką jak w zasadniczych szkołach zawodowych), drudzy - zgodnie z nową.
Projekt rozporządzenia przewiduje również wprowadzenie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej, która również będzie wdrażana sukcesywnie począwszy od roku szkolnego 2019/2020 w semestrach I, a w następnych latach w kolejnych semestrach tych szkół.
Równolegle w pozostałych semestrach będzie realizowana dotychczasowa podstawa programowa kształcenia ogólnego (tj. w roku szkolnym 2019/2020 w semestrach II–V, a w roku szkolnym 2020/2021 w semestrach IV i V).(PAP)
autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ ozk/