Cztery zbiorowe groby, w których najpewniej spoczywają ofiary ludobójstwa z 1994 roku, odkryto w pobliżu stolicy Rwandy, Kigali. Ekshumowano już ok. 200 ciał - podały lokalne media.
Poinformował o tym przedstawiciel organizacji Ibuka zrzeszającej m.in. ocalałych, Theogene Kabagambire, którego we wtorek cytował lokalny dziennik "News Day".
Mogiły znajdują się w dystrykcie Gasabo, gdzie podczas masakr sprzed 24 lat zaginęło ok. 3 tys. ludzi. Mieszkańcy są przekonani, że w grobach mogą być szczątki nawet tylu zabitych.
Zbiorowe groby odkryto dwa tygodnie po obchodach rocznicowych, a prowadzący poszukiwania wolontariusze o lokalizacji mogił dowiedzieli się od kobiety, która twierdzi, że widziała, jak wrzucano do nich ciała.
Lokalne media zastanawiają się, dlaczego osoby, które wiedziały o tych grobach, wcześniej nie ujawniły ich lokalizacji.
Kabagambire powiedział, że jego organizacja wciąż próbuje ustalić, gdzie znajduje się piąty grób w Gasabo. Zarzucił niektórym skazanym za ludobójstwo, że "robią niewiele, by ujawnić, gdzie zostali pochowani nasi bliscy". BBC zauważa, że wielu sprawców masakr z 1994 roku odbyło już karę i wyszło na wolność.
BBC relacjonuje, że bliscy ofiar ludobójstwa przeszukują te miejsca, by odnaleźć szczątki członków swych rodzin. "Mam informacje, że moi rodzice zostali zabici, a ich ciała wrzucone do jednego ze znajdujących się tutach zbiorowych grobów. Przyszłam tu, bo liczę na to, że uda mi się zidentyfikować ubrania, które mieli wtedy na sobie" - powiedziała jedna z ocalałych Isabelle Uwimana. Wyjaśniła, że chciałaby zapewnić rodzicom "godny pochówek".
Masakry w Rwandzie zapoczątkowane były śmiercią w katastrofie lotniczej 6 kwietniu 1994 roku ówczesnego prezydenta Juvenala Habyarimany z plemienia Hutu, którego samolot został zestrzelony. O jego śmierć Hutu oskarżyli Tutsich.
Bojówki Hutu do lipca wymordowały od 800 tys. do miliona Tutsich - jedną dziesiątą ludności. Stacjonujące wtedy w Rwandzie wojska ONZ były bezsilne, gdyż ich mandat nie pozwalał na akcje zbrojne. 21 kwietnia Rada Bezpieczeństwa ONZ podjęła decyzję o wycofaniu większości sił UNAMIR. Wydając rezolucję potępiającą zbrodnie, nie określiła ich jako ludobójstwo. 23 czerwca, za zgodą ONZ, do Rwandy wkroczyły wojska francuskie. W sierpniu Tutsi przejęli władzę. Według obserwatorów ONZ wojska rządowe dokonały w drugiej połowie roku masowych mordów na Hutu w obozach dla uchodźców. (PAP)
jhp/ kar/
arch.